Krušné hory: Objevte jejich krásy a projděte si Rudohoří

Krušné hory 1

Přehlížený klenot pohraničí. Tak by se s trochou nadsázkou daly nazvat tyto hory. Toto pohraniční pohoří je protkáno běžeckými trasami, lyžařskými sjezdovkami, horolezeckými stezkami a cyklotrasami, ale nabízí toho mnohem víc. Prostředí bohaté na kovy a horké prameny je kombinováno s lázněmi a dalším rozptýlením. Historie lokality je úzce spjata s těžkým životem obyvatel, odsunem sudetských Němců a komunistickými lágry.

Ráj běžkařů a milovníků zimních sportů

Krušnohorská lyžařská trať, která je na rozdíl od Jizerské magistrály méně používaná, je vyhledávaná zejména začínajícími běžkaři. Trať je dlouhá 242 km a vede výhradně po silnici. V zimě slouží běžkařům, v létě uspokojí cyklisty. Na trati se nachází město Boží Dar, kde turisté zanechávají svá přání Ježíškovi. Od jara do žní si nenechte ujít okolní rašelinné nížiny a procházku podél Blatenského kanálu do Horní Blatné.

Pro klidnější dovolenou se ubytujte v Horní Blatné, Abertamech s vyhlášenou horskou sýrárnou, Perninku nebo Jáchymově, odkud vede lanovka na Klínovec. Zde si užijete dovolenou, na kterou jen tak nezapomenete!

Bojíte se, že vám nevydrží počasí?

Kromě rozšíření minerálních pramenů zde objevíte i další báječné způsoby, jak zde využijete čas. Například takový výlet k Becherovce nebo návštěva blízkých minipivovarů. Továrna na alkohol je přímo v Karlově Studánce a pivovary jsou po celé lokalitě. Nejpozoruhodnějším pivovarem je velmi malá Ryžovna, kde se budete moci zastavit mezi Horní Blatnou a Božím Darem.

Ti zaujatější z vás si budou moci prohlédnout nádherný karlovarský křišťál Moser přímo v jejich sklárně nebo nahlédnout do výroby oblíbeného Thunského porcelánu, kde na vás čeká zábavný výlet podle filmového zpracování Holky z porcelánu, který se zde natáčel.

V létě na kole, v zimě na lyžařských sjezdovkách

Krušné hory 2
Foto: Pixabay

Nejvýše položenou horu, Klínovec, si nesmí nechat ujít žádný milovník přírody a sportu. Nenabízí pouze výhledy až do Německa, ale také hojnost pozoruhodných sjezdovek pro adrenalinové nadšence. Od jara až do podzimu láká svými cyklostezkami a v zimě na lyžařskou zónu s 31,5 km upravených sjezdovek. Pokud by vám to nestačilo, pořiďte si vícedenní skipas na sousední Fichtelberg.

Užijte si příjemné chvíle v léčivých pramenech

Foto: Pixabay

Je jen málo věcí, které jsou lepší než horká koupel po celodenním lyžování, jsou léčivé prameny. V okolí je spousta léčivých pramenů, takže je z čeho vybírat. Návštěva Teplic, Karlových Varů nebo Františkových Lázní vám postačí jako jednodenní výlet, ale pokud se těšíte spíše na hory, jeďte do Jáchymova nebo Klášterce nad Ohří. V Klášterci jsou ozdravné prameny i lázně. Lázně Jáchymov nabízejí zvýhodněné balíčky s polopenzí a vstup do aquaparku Agricola se saunou.

Vydejte se po cestě světového dědictví UNESCO

Hornická oblast Erzgebirge/Krušnohoří byla zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO. Štola nabízí úžasný způsob, jak se chránit před klimatem a zároveň se ponoříte do historie nedalekého hornictví. Jáchymov byl domovem pracovního tábora a uranového dolu Svornost, což si přečtete na naučné stezce Jáchymovské peklo. Podívat se můžete na cínový důl Mauritius, štolu Johannes a doly v okolí Krupky.

Zdroje info: kudyznudy.cz, icesty.cz

Náhledové foto: Pixabay