Levandule v Provence – užít si ji můžete i v srpnu

Také si myslíte, že za levandulí se do Provence cestuje jen v červnu a červenci? Ano, většina zájezdů opravdu cílí na její vrcholící vegetační sezónu, kdy se fialové lány táhnou doslova od obzoru k obzoru a vzduch je plný nejenom omračující vůně, ale také všudypřítomného hmyzu – od hladových včel až po půvabné motýly.

Ovšem levanduli v Provence si můžete užít i tak trochu jinak. Když za ní vyrazíte v srpnu, můžete vidět, jak je přímo před vašima očima sklízena. Na programu jsou četné festivaly, trhy s domácími produkty – ale i jedinečná možnost pro zvídavé turisty. Leckde vás totiž ke sklizni levandule rádi pustí, a navíc v okolí už nebývá tak přeplněno jinými fotografií chtivými návštěvníky.

Kam se vydat za levandulí?

Sázkou na jistotu je rozhodně náhorní plošina v okolí města Valensole, kterou najdeme v departmentu Alpes de Haute Provence. Intenzivně fialová pole vám ani popisovat nemusíme, ta najdete na dálku. Ovšem to nemusí být jediný výletní cíl. I samotné Valensole vás potěší. Jde opravdu o typicky romantickou Provence zástavbu s úzkými uličkami, romantickou nízkých domků s dřevěnými okenicemi a bohatě kvetoucími zahrádkami. A až vás toulky městem omrzí, s radostí vás uvitá nedaleký vyhlášený Verdonský kaňon.

Za levandulovým medem a dalšími poctivými suvenýry do opatství Sénangue

Tady ještě žijí mniši podle nařízení sv. Benedikta, který jim zapovídá přijímání darů a nařizuje manuální práci. Právě proto se s nimi běžně můžete potkat na polích v okolí kláštera. Rádi vás jimi provedou, stejně jako klášterem samotným (za menší poplatek). A zakoupit si můžete i pravý levandulový med a další výrobky z této nevšední bylinky. Jejich vysoká kvalita je zaručena a pokud byste přesto váhali, vězte, že veškeré peníze jsou použity na udržování chodu kláštera. Uděláte si tak radost hned dvakrát!

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.