Jeskyně

Javoříčské jeskyně: Ideální letní výlet

Javořické jeskyně jsou ideální výletem na léto a teplé dny.  V jeskyních je totiž vždy o 20 °C méně, a tak se člověk pěkně zchladí. Javoříčské jeskyně se nachází na Olomoucku poblíž obce Javoříčko. Leží však tak trochu mimo hlavní dopravní tepny, od vlaku je to poměrně daleko a autobus nejezdí příliš často. Ideální tak je dopravit se autem po vlastní ose až k parkovišti u jeskyň. A co můžete v jeskyních vidět?

Unikátní krápníková výzdoba

V posledních letech dostaly Javoříčské jeskyně nový kabát. Především jejich vstupní areál, který v období 2014/ 2015 prošel rekonstrukcí, jelikož budova z roku 1954 už chátrala a neodpovídala dnešním požadavků. Ovšem do Javořických jeskyní pojedete především kvůli jeskyním, které se pyšní unikátní a neobyčejně bohatou krápníkovou výzdobou. V neobvyklé četnosti tady najdete různé druhy sintrových útvarů všech velikostí, které mají své názvy, jako např. Niagárské vodopády, Polárkový dort nebo pohádkové bytosti. Symbolem jeskyní je však sintrový závěs, který byl vytvořen zřejmě stékající vodou v průvanu. Prohlídka jeskyní trvá 40 až 70 minut, podle toho jakou trasu si zvolíte.

Zkamenělý zámek

Dalším krasovým útvarem Javoříčského krasu, který stojí za to je Zkamenělý zámek. Zavede vás k němu okružní trasa naučné stezky Špraněk od vstupu do jeskyní přes řícený závrt Zátvořice a chatu Jeskyňku. Zkamenělý zámek tvoří mohutná skalní brána, pozůstatek jeskyně. Nahoře nad bránou je skalní terasa s vyhlídkou. Na tomto místě stávala tvrz Branky, ze které už sice nezůstalo.

Průchodnice

Atraktivní je také Průchodnice, krasový útvar, nacházející se pět kilometrů jižním směrem po červené turistické trase směrem na Konici. Jedná se o vápencový hřbet v bukovém lese, který je proděravělý několika tunelovými jeskyněmi. Jednou jeskyní vede značená cesta, kterou lze dokonce projet i na kole. V těchto místech se kromě jeskyní vyskytují i vzácné rostliny a živočichové, a je proto chráněnou přírodní rezervací.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *