Lidé, kuchyně, místa – Co nabízí dovolená v Řecku

Řecko

Řecko je jednou z nejoblíbenějších letních destinací Čechů. Tisíce lidí se zde vydávají na letní dovolenou. Proč? Co vám může tato země nabídnout? Dnes se podíváme na ty největší lákadla, která za touto oblibou stojí.

Lidé a jejich mentalita

Řekové patří k jihoevropským národům. Pro ty je obecně typická bezprostřednost a otevřené až temperamentní chování. Jsou také přátelští a zejména lidé v turistických oblastech si návštěvníků váží. Představují pro ně totiž obživu, a tak jsou pohostinní a milí. Řecko je také ideální destinací pro ty, kdož mají zejména menší ratolesti. Řekové jsou totiž velmi benevolentní k dětem, leccos jim v turistických centrech dovolí. Proto narazíte na mnoho míst či hotelů, kde nemají problém ani s hlučnými či pobíhajícími dětmi. Na druhou stranu je však potřeba dodat, že pro ty cestovatele, kteří nechtějí na dovolené poslouchat dětský křik, existují pláže, hotely či oblasti, kam děti nesmějí.

01_recko

Foto – Pixabay

Historie a mytologie

Díky řecké historii a mytologii známe mnoho reálií této země i my. Dále je výhodou této země, že zde lze cestovat nikoli jen k moři, ale i za antickými památkami, kterých je na řeckých ostrovech nespočet. Můžete navštívit například Athény, palác Knóssos či pevnost Koules na Krétě, nebo třeba dějiště prvních starověkých olympijských her. Řecko však není jen starověk. Lze navštívit například zříceninu hradu z 15. století. Jde o hrad Asklipio na Rhodosu.

Kuchyně

Lákadlem je také typická řecká kuchyně. Mei nejčastější a nejoblíbenější jídla patří například Musaka, což je zapékaný vrstvený pokrm z masa a zeleniny, na nichž je bešamelová omáčka. Dále můžete zkusit souvlaki. Jedná se o špíz z kousků masa. Chybu neuděláte ani když ochutnáte briam – tedy směs pečené sezónní zeleniny. Gyros a tzatziki snad nemusíme ani představovat.

Gyros

Foto (gyros) – Pixabay

Jaké jsou řecké pláže?

Co si však budeme nalhávat, většina lidí jede do Řecka k moři. Ke koupání přirozeně patří pláže. Právě kvalita pláží může být pro výběr destinace klíčová. Například na Lefkadě existuje Kozí zátoka s 300 metrů dlouhou pláží, kterou lemují vápencové útesy. Bohužel je díky své atraktivitě často přeplněná. Na Krétě zase naleznete Lagunu Balos na poloostrově Gramvousa. Pláž je tvořena bílo-růžovým pískem a vstup do vody je velmi pozvolný. Na Rhodosu se nachází písčité, oblázkové či kombinované pláže a na ostrově Mykonos můžete nalézt velké množství klidných „zapomenutých“ pláží. Na Lesbu pak najdete léčivé prameny s možností koupele přímo na pláži.

Náhledové foto – Pixabay