Litovel

Litovelské Pomoraví nabízí překrásné podzimní výlety

Unikátní příroda, vhodná i pro rodiny s dětmi – tak by mohl znít reklamní slogan, který by vás chtěl nalákat na výlet Litovelským Pomoravím. Je totiž doslova protkáno naučnými stezkami, z nichž mnohé vás dovedou i do chráněných lokalit. Jsou vhodné jak pro pěší, tak i pro milovníky cyklistiky nebo in-line bruslí.

Lesánkovu cestu si zamilují zejména rodiny s dětmi

Pokud hledáte tip na podzimní výlet, který by zaujal vaše nejmenší, bude to právě Lesánkova cesta alias Lesánkova naučná stezka. Je upravena i pro předškoláky – od terénu až po informační tabule a seznámí vás s mnoha zajímavůstkami v okolí. Dospělí na ni pak mohou navázat na stezku s názvem  Luhy Litovelského Pomoraví, vhodnou i pro cyklisty. Jejím prostřednictvím projdete hned dvěma chráněnými oblastmi :

  • přírodní rezervace  Litovelské luhy,
  • národní přírodní rezervace Ramena Moravy.

Ovšem můžete si udělat i opravdu dlouhou procházku. Například před obcí Hynkov najdete hned u cesty vodácké tábořiště. V létě byste si tu mohli vypůjčit loďku, podzim vás odmění „jen“ krásným výhledem na řeku. Stezka v tomto úseku vede mezi tůněmi a říčními rameny. Končí pak v Horce nad Moravou, kde na vás čeká zajímavý Dům přírody a pohřebiště z pravěku.

DCIM100MEDIADJI_0241.JPG

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

Když dojdete až do „hanáckých Benátek“

Ano, přesně takhle se Litovli přezdívá. Šest ramen Moravy, která jí protékají, zkrátka udělalo své. Gondoly tu sice nejezdí, ale zato je k mání mnoho dalších zajímavostí a pamětihodností. Za všechny jmenujme třeba:

  • Litovelskou radnici na náměstí Přemysla Otakara,
  • Vodní dílo Nečíz – součást středověkého zavodňovacího systému,
  • Langův dům,
  • Městské hradby,
  • Morový sloup  z roku 1714,
  • Svatojánský most přes řeku Moravu.

Výlet sem tedy rozhodně stojí za to.

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *