Zelný trh

Praha odstraňuje vizuální smog: Ohrozí tím inteligentní naváděcí systém

Aktuálně je inteligentní naváděcí systém součástí prakticky všech metropolí a není se v podstatě čemu divit. V Praze se má odstraňovat takzvaný vizuální smog, nicméně může tím dojít právě k narušení tohoto zmiňovaného systému. Součástí onoho vizuálního smogu jsou mnohdy cedule, které patří do navigačního systému posledního kilometru. Ten už navigace v autě nebo v mobilu nic moc nezvládá.

Regulace informačních a směrových tabulí

Jak směrové, tak i informační tabule jsou regulovány jak podmínkami samotného umístění, tak i obsahem. Jejich provoz podléhá pravidlům, která pochopitelně vydává magistrát hlavního města. Snaha bojovat s vizuálním smogem, tedy nežádoucími informačními a směrovými tabulemi, je chvályhodná, nicméně je třeba ji řešit ve spolupráci s odborníky tak, aby nebyla ohrožena ona navigace.  

Praha má tento systém již 20 let

Přesně tak, už takto dlouhou dobu inteligentní naváděcí systém v Praze funguje. Zvykli si na něj nejen podnikatelé a návštěvnici metropole, ale i samotní Pražané. Orientovat se podle něj dá skutečně bezproblémově. Musí se ale jednat skutečně o ty správné tabule, nikoli o žádné komerční sdělení.

Tabule nesmí obsahovat žádnou propagaci

Čím se vyznačují tabule inteligentního navigačního systému? Především tím, že je na nich výhradně:

  • logo firmy,
  • směrovka,
  • vzdálenost do provozovny.

Fakticky jde o jakousi specifickou podobu dopravního značení. Sdělení je naprosto funkční a nesvětelné. Stejně tak nedisponuje ani reflexními prvky a nějakým pohybovým vjemem. Pokud funkční inteligentní značení zmizí, provozovatelé firem se budou snažit o jiné, které ale už bude spíše formou reklamy a snahou o vlastní navigaci lidí.

Navigační systém: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *