Máte svoje oblíbená výletní místa, kam nikdo nechodí? S tím se rozlučte, ministerstvo je nově nabonzuje v aplikaci

výlet, turistika, aplikace, zajímavost, ČR

Máte svoje oblíbená výletní místa, kam nikdo nechodí? S tím se rozlučte, ministerstvo je nově nabonzuje v aplikaci. V posledních letech čelí oblíbené přírodní památky výzvě nadměrného turismu, kdy obrovské množství návštěvníků ohrožuje celistvost těchto vzácných míst. Říká se tomu overturismus a pravděpodobně už jste se s tím setkali také.

A právě v reakci na to se objevila aplikace Epu, vyvinutá pod záštitou ministerstva životního prostředí společnostmi Gatyer a Algodos. Ta dovede uživatele k méně známým stezkám a poučí je o správném chování v přírodních oblastech.

Máte své oblíbené „neznámé místo?“ Tak už nejspíš ne…

Celá myšlenka je rozhodně velmi chvályhodná. Pokus alespoň částečně ulevit přetíženým známým turistickým trasám (kde dochází vlivem pohybu nadměrného počtu lidí mimo jiné i k ničení přírody) je rozhodně dobrý nápad.

Foto: Pixabay

Bohužel na to „doplatí“ ti lidé, kteří doteď svá oblíbená „místa bez turistů“ měli a nyní jim reálně hrozí, že o ně přijdou. Aplikace totiž prý své uživatele dovede do míst, které by je jinak navštívit ani nenapadlo.

Víc, než jen „mapa v telefonu“

Aplikace Epu si však klade za cíl víc, než jen přesměrování turistů z přeplněných míst. Slouží jako vzdělávací nástroj, poskytuje aktuální informace o stavu životního prostředí v reálném čase (nebudu prý chybět ani varování ohledně uzavření některých stezek apod.) a prý dodá i nějaké ty zajímavosti.

Já osobně se však stejně obávám, že na většinu lidí mít žádný dopad nebude, pokud nezmapuje ještě všechny hospody a občerstvovny na trase. A co si budem – na místech, kde lišky dávají dobrou noc, jich právě moc nebývá…

 

Zdroj: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/aplikace-epu-overturismus/, https://eupure.eu/en

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.