Milujete krásu koloseí? Chybělo málo, aby byla jedna z nejkrásnějších památek zničena

Znáte šest nejkrásnějších koloseí světa? Většina z nás se zarazí hned na tom prvním – velkolepém kolosu, který dominuje současnému hlavnímu městu Itálie. Ovšem Římská říše byla v dobách své největší slávy tak rozlehlá, že její pozůstatky můžeme najít ve velké části Evropy.

A výjimkou není ani Chorvatsko. Jezdíte za zážitky na Istrii a ani město Pula vám není cizí? Pak byste měli vědět, že právě zdejší koloseum patří k těm nejzachovanějším na světě. A přitom chybělo opravdu málo k tomu, aby z něj do dnešního dne nezbylo vůbec nic.

Menší, ale zajímavý předchůdce Římského velikána

Aby bylo jasno – aréna v Pule vyrostla o něco dříve, než ta římská. A co na tom, že rozměry jí její známější sestřička strčí do kapsy. Pulské koloseum obejdete pěšky klidně za deset minut – a to se ani nemusíte příliš snažit. Ovšem při oblíbených zápasech se uvnitř dokázalo shromáždit až 23 000 lidí. Dodnes tak strčí mnohé sportovní stadiony s přehledem do kapsy.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Za vstup dovnitř musíte zaplatit, ovšem díky velkým „oknům“ dohlédnete dovnitř odkudkoliv jako na dlani. Takže nejde o nezbytný zážitek z cest.

Když byla Pula pod nadvládou Benátek

Ne vždy však bylo Chorvatsko tak samostatné, jak ho známe dnes. Oblast okolo Puly (stejně jako třeba Zadar) patřila několik století pod přímou správu Benátek. A to by bylo, aby bohatí měšťané nevyždímali z porobeného města co nejvíce. Padl dokonce návrh, že se zdejší kvalitní mramor z kolosea rozebere a použije na výstavbu paláců bohatých občanů v Itálii. Naštěstí k tomu nakonec nedošlo a chátrající Benátky byly nakonec opraveny za pomoci jiných zdrojů. Ale ke katastrofě tenkrát mnoho nechybělo.

Zdroj Náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.