Mladí se do samostatného bydlení nehrnou. Opravdu musí žít v „Mama hotelu“ z donucení, nebo jde jen o lenost nastupující generace?

mama hotel, hotel, bydlení, problém, drahota

Mladí se do samostatného bydlení nehrnou. Opravdu musí žít v „Mama hotelu“ z donucení, nebo jde jen o lenost nastupující generace? Dítě, které žije ještě ve třiceti v rodném domě, nemusí být prý automaticky mamánkem a ostudou rodičů. Mnohdy jsou na vině praktické důvody a situace tak vyhovuje více stranám.

Starší generace odcházely z rodinného hnízda mnohem dříve, než je tomu dnes. Svatba a první dítě ve dvaceti bylo něco zcela normálního. Naopak dnes takto mladé usazené páry téměř nenajdete. Je tolik věcí, kterým se mladí mohou věnovat, a zakládání rodiny většinou nebývá na prvním místě. Důvodů, proč děti setrvávají mnohem déle pod rodičovskými křídly, je však celá řada.

Foto: Pixabay

Většina nedosáhne na vlastní bydlení

Přestože v posledních letech se průměrný věk odchodu dětí z domu neustále snižuje, stále je vyšší než v mnoha státech Evropy. Zatímco v severských zemích odchází děti z domu ve dvaceti, u nás je průměrný věk kolem 26 let. Hlavním důvodem, proč děti neopouští své rodiče, je nemožnost dosáhnout na vlastní bydlení. Týká se to až poloviny mladých, kteří žijí u rodičů, jednoduše proto, že na samostatné bydlení nemají.

To může být kvůli stále trvajícímu studiu, ale ani někteří mladí pracující nedosáhnou na nájemní bydlení nebo hypotéku. Je pro ně výhodnější nějakou dobu setrvat u rodičů a peníze na své osamostatnění teprve ušetřit. Velká část mladých, která bydlí bez rodičů, totiž přišla k bydlení skrze dědictví nebo za výraznou rodičovskou podporu.

Někteří chtějí cestovat a sbírat zážitky

Třetina mladých lidí však využívá mama hotelu kvůli jinému životnímu stylu. Samostatné bydlení pro ně jednoduše není prioritou. Mají díky tomu mnohem více času na cestování, koníčky a plnění si snů. Zatímco předchozí generace měly život celkem jasně narýsovaný, dnešní mladí mají nepřeberné možnosti a nabídky, kudy se mohou ubírat. Založení rodiny a osamostatnění se tak často odkládají na později, protože nejprve chtějí nasbírat co nejvíce zážitků.

 

Zdroj: https://region.rozhlas.cz/singles-a-mamahotel-v-praxi-potiz-s-telesnou-hmotnosti-v-dospelosti-7250570, https://www.denik.cz/bydleni/muzi-si-uzivaji-mama-hotel-az-do-tricitky-20160411-olgp-zajv.html

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.