Legendární podvodník Harry Jelínek prodal Američanům Karlštejn a přidal i tramvajovou linku. A měl vystaráno

Harry Jelínek

Harry Jelínek vešel ve známost prodejem Karlštejna. Nicméně přihodil do „aukce“ i tramvajovou linku číslo 1. Nebo pronajatou plachetnici. Svého času na něho byly podávány 2 žaloby týdně. Přesto Harry Jelínek stále unikal spravedlnosti.

Harry Jelínek se narodil do zámožné rodiny lékaře jako prvorozený syn dne 14. října 1905. Jeho otec pracoval jako uznávaný lékař, mimo jiné, i rodiny Auspergů, jimž patřil zámek ve Vlašimi. V synovi se viděl a platil mu vzdělání. Chtěl z něho mít lékaře. Matka dbala, aby  Harry studoval cizí jazyky, pročež se nabízela angličtina, francouzština a němčina.

Mimochodem Harry nebylo jeho pravé jméno. Už v mládí se mu příčilo jméno Josef a nechával se nazývat Harry. Možná se vzhlédl v matce, jež si přála, aby se jí namísto Františka říkalo Ksandra.

Bonviván Harry Jelínek vynikal vysokou inteligencí

Nicméně svou chytrost uměl náležitě využít. Již coby zahálčivý student poznával spíše než školní škamna noční život v barech a luxusních restauracích. Jeho elegantní nápaditý vzhled šmrncnutý bezvadným chováním mu otevíral dveře kamkoliv si usmyslel.

Otec přišel na to, že Harry nestuduje a přestal mu vyplácet gáži

Syna to nerozhodilo a začal se živit jako gigolo. A měl úspěch. Ženy vzdychaly v jeho náručí a zasypávaly ho penězi. Mimochodem Harry nikdy neusnul na vavřínech. A nikdy neměl dost.  Začal se věnovat obchodu se starožitnictvím a obrazy. To by ovšem nebyl Harry, kdyby se nejednalo o falzifikáty. Vůbec si nedělal hlavu s tím, že nemá řádné povolení k podnikání, a dokonce se mu vyhýbaly i kontroly.

Podvedení  zákazníci se báli ostudy

Přesto na Harryho bylo podáno, což je ověřené, až 501 žalob, tzn. dvě žaloby týdně. Myslíte si, že byl někdy souzen? Nikoliv. Žaloby rozčilení podvedení zákazníci stahovali anebo končily smírem. Harry měl prostě své kouzlo. Anebo dobré podplacené advokáty. Načež bylo těžké mu cokoliv dokázat.

Největší slávu Harry získal prodejem Karlštejna

I když neexistuje důkaz o úspěšném podvodu století, traduje se, že Harry Jelínek prodal americkému průmyslníkovi „svůj“ hrad Karlštejn. Nicméně bohatý Američan chtěl hrad nejdříve vidět. Žádný problém pro Jelínka. Kastelánovi hradu namluvil, že se na Karlštejnu bude natáčet a zajistil si dva volné pondělky. Najal herce, jež vystupovali jako pážata i dvorní dámy.

Všichni ho oslovovali pane barone. Lahůdky tehdy nechal dovézt od firmy Lippert. Manželé s nadšením obdivovali svůj potencionální majetek a s Harrym si plácli. Ten vyinkasoval 30 000 amerických dolarů a Američané ho už neviděli.

Jakoby to nestačilo, dalšímu Čechoameričanovi panu Nowakovi  prodal tramvajovou linku číslo 1. A aby ho navnadil, pozval ho na okružní tramvajovou jízdu. S řidičem byl už předem domluvený a ten ho oslovoval pane řediteli. Naivní kupec byl ohromen spoustou přistupujících a platících cestujících. V hlavě mu vzkvétal byznys plán. Hned druhý den zaplatil Harrymu zálohu 4 000 dolarů a dopadl stejně jako předchozí Američan. Po Harrym Jelínkovi se země slehla.

Náhledové foto: Harry Jelínek:  Autor neznámý – https://g.cz/kral-ceskych-podvodniku-harry-jelinek-jak-to-bylo-s-muzem-ktery-prodal-karlstejn/, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=70118265

Zdroje: idnes, Wikipedia.org, Český rozhlas

favicon

V Čechách je krásně, tak proč někdy nevyrazit za hranice všedních dnů...?