Mlžná poušť – Namib se do mléčného závoje halí každých deset dní

Poušť si obvykle představujeme jako opravdu neúrodné místo, kde se zdroje tolik potřebné vody nacházejí jen vzácně. Ovšem někdy může životodárná tekutina přijít z neočekávaného zdroje. V případě africké pouště Namib je jím mlha, která se nad písečné duny snese od moře přibližně každých deset dní.

Na mapě bychom ji našli na jihozápadním pobřeží Afriky. Jde o jednu z nejstarších a nejsušších pouští na větě. Vždyť ročně zde nespadne více než 25 milimetrů srážek. Dělí se na dvě části a to díky řece Kuiseb. Začíná u angolské hranice a její spodní okraj tvoří řeka Oranje.

Ráj pro biology i lovce diamantů

Právě pod řekou Kuiseb najdeme asi nejznámější části namibské pouště – moře písku, jež v pravidelných pásech narušují písečné duny obklopené příkopy, jimž místní příznačně říkají „ulice.“ Pod pískem se ukrývá štěrkové podloží a v něm zdroj legendárních namibských diamantů. A co severní část? Inu, to je ono legendární Pobřeží koster, známé z mnoha dobrodružných románů. Písek se neustále přesouvá, takže není neobvyklé v této oblasti narazit na dávno ztracené vraky lodí nebo vybělené lidské kosti.

Na své si tu však přijdou i milovníci přírody. Mlžné srážky jsou natolik vydatné, že v jinak bezútěšné krajině dokáže přežít řada malých i velkých živočichů. Najdeme tu třeba brouka smrtníka, zmiji rohatou (zanechávající v písku charakteristickou klikatou stopu), antilopy oryxe a mnohé další.

Benguelský proud a lachtaní kolonie

Za pravidelné příchody mlhy vděčí namibská poušť chladnému Benguelskému proudu. A vydáte-li se k mysu Cross, zjistíte, že si v okolních studených vodách libuje mimo jiné i největší kolonie lachtanů jihoafrických na světě. Pestrá podmořská fauna pak potěší také potápěče.

Náš tip: Stanování na pouští s místním průvodcem vám umožní užít si přízračnou mlžnou krajinu pouště Namib skutečně se vším všudy.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.