Mníšek pod Brdy je zajímavou sídelní adresou s bohatou historií. Podívat se tu můžete do barokního zámku

Do Prahy je to z Mníšku pod Brdy téměř, co by kamenem dohodil, necelých třicet kilometrů. Jeho okolí lemují lesy a stejně jakou sousední Řitka je město oblíbeným sídlem lidí a osobností z českého šoubyznysu. Historickou dominantou je stejnojmenný hrad přestavěný na zámek. Jeho počátky sahají do konce 13. století, o čemž svědčí archeologické nálezy. Na zámek se můžete vypravit ještě v listopadu. Jeho prohlídka rozhodně stojí za to.

Z malé tvrze zajímavý zámek

O hradu v Mníšku pod Brdy se píše v díle Karla IV. Majestas Carolina. Tato zmínka pochází z roku 1355. Původně to býval nejspíš malá tvrz s příkopem a hradbou. Když se dostal do majetku rodu Vratislavů z Mitrovic, u nichž vydržel do 16. století, došlo zde ke značnému stavebnímu ruchu. Během třicetileté války švédská vojska hrad vyplenila a vypálila. O jeho obnovu se pak postaral pražský měšťan Servác Engel z Engelsflussu, který hrad přebudoval na modernější zámek v barokním slohu a dal mu dnešní vzhled. Další výraznější rekonstrukce se zámek dočkal na začátku 20. století. V roce 1945 byl vypleněn a následně sloužil jako archiv.

Zatím poslední velká rekonstrukce zámku Mníšek pod Brdy začala v roce 2006 a trvá prakticky dosud. Momentálně je uzavřen zámecký park, kam se veřejnost nedostane, protože jsou zde prováděny opravy. Ale do vnitřních prostorů zámku je možné se podívat v rámci komentovaných prohlídek, a to ve dnech 17. až 19. 11. a 25. až 26. 11. 2023 v čase od 11:00 do 16:00 hodin.

Zámek Mníšek pod Brdy. Foto: Petr1888 řekl. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Z%C3%A1mek_Mn%C3%AD%C5%A1ek_pod_Brdy_14.JPG

Zámek je přístupný i v listopadu

Zájemcům je na zámku k dispozici základní okruh, který zahrnuje období první republiky – reprezentativní salony, zimní jídelnu, kapli, velkou jídelnu, přípravnu, velký salon s hodinovou věží, panský a dámský salon, knihovnu a pracovnu. Podívat se budete moci i do soukromých pokojů, které jsou součástí výběrového okruhu. Zde se seznámíte s prostory, které obývali poslední majitelé zámku, Kastové.

Zdroj: https://www.zamek-mnisek.cz/; https://cs.wikipedia.org/wiki/Mn%C3%AD%C5%A1ek_pod_Brdy_(z%C3%A1mek)

Zámek Mníšek pod Brdy. Náhledové foto: Hana Němečková;  https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Z%C3%A1mek_Mn%C3%AD%C5%A1ek_pod_Brdy,Mn%C3%AD%C5%A1ek_pod_Brdy.JPG

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.