israel-2779389_640

Mrtvé moře je ve skutečnosti jezero: Turisticky atraktivní místo v Izraeli možná do roku 2050 vyschne

Ač se mu říká moře, je to vlastně bezodtokové jezero. Mrtvé moře je kvůli vysoké salinitě drsným prostředím, ve kterém nežijí živočichové. Na druhé straně je ale prospěšné zdraví lidí, takže je častým cílem turistů. Co všechno o Mrtvém moři nevíte?

Desetkrát slanější než běžné moře

Mrtvé moře patří mezi nejslanější vodní plochy na Zemi, je desetkrát slanější než voda v běžném moři. Jeho hladina se nachází 420 metrů pod mořskou hladinou a hlavním přítokem je biblická řeka Jordán. Zdejší horké klima způsobuje vysoký výpar a kvůli poměrně malému přítoku vody dochází ke zmenšování jezera, a to asi o 74 cm ročně. S takovou rychlostí by mohlo být zcela vyschlé již v roce 2050. Existuje plán na jeho záchranu, jenž spočívá ve vybudování kanálu z Rudého moře v délce 180 kilometrů, který by do jezera přiváděl mořskou vodu. Otázkou ale je, do jaké míry by byl kvůli tomu poškozen ekosystém v Akabském zálivu, takže kdoví jestli k tomuto ambicióznímu plánu vůbec dojde.

Kumrán. Foto: Pixabay

Léčí lupénku i artritidu

Kdyby Mrtvé moře opravdu vyschlo, ztratili by pacienti s lupénkou a jinými kožními problémy, s artritidou a bolestmi kloubů jedno z míst, kde si tyto potíže mohou léčit. Mrtvé moře je vlastně největšími bezplatnými lázněmi na zeměkouli, a to už od biblických dob. Herodes Veliký, vládnoucí v letech 37 – 4 př.n.l. zde vybudoval jedny z prvních lázní na světě. Údajně vodu z Mrtvého moře využívala i egyptská královna Kleopatra.

Zajímavou vlastností tohoto slaného jezera je, že je zdrojem přírodního asfaltu. Ten dováželi už starověcí Egypťané a využívali ho při mumifikování.

K Mrtvému moři za památkami

Oblast Mrtvého moře patří k nejoblíbenějším turistickým cílům v Izraeli. Je to dáno jeho originálním vzhledem, léčivou vodou a také archeologickými památkami, které se v jeho blízkosti nalézají. Archeologické naleziště Kumrán vydalo tzv. svitky od Mrtvého moře. Jedná se o jedny z nejstarších textů Bible, které mají velký význam pro poznání judaismu v době, kdy vznikalo křesťanství.

Zdroj info: https://www.onthegotours.com/blog/2019/05/facts-about-the-dead-sea/

Náhledové foto: Pixabay

 

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *