vesmír

Muž, který miloval Srí Lanku a snil o vesmíru – Arthur C. Clarke – vědec s duší spisovatele

Jeho díla jsou nesmrtelná, i když on sám už mezi námi není. Arthur C. Clarke prožil velmi naplněný život. Byl vědcem, vynálezcem, editorem a v neposlední řadě také spisovatelem. Publikoval na poli vědeckém i fantastickém a úspěšně se zařadil po bok takových velikánů, jakými byli Isaac Asimov a Robert A. Heinlein.

Miloval Srí Lanku – aneb co dalšího jste o něm ještě nevěděli

Na počátku své kariéry se Clarke také zajímal o nejrůznější paranormální jevy. Své znalosti a teorie více než dobře zužitkoval v románu Konec dětství, který vypráví o kontaktu lidí s neznámou mimozemskou civilizací. Návštěvníci slíbí, že se lidem ukážou za padesát let a zbaví je všech nejpalčivějších problémů. Jaký pokrok lidstvo během této doby udělá? A budou jeho potomci schopni spojení s vesmírnou „nadmyslí?“ Kniha Konec dětství je jedním z Clarkových mistrovských děl. Je oblíbená především pro svůj čistý a prostý styl psaní, díky kterému je poměrně těžko pochopitelná hlavní idea přístupná i méně znalému čtenáři.

A jak je to se Srí Lankou? Stačí si jen vzpomenout na sérii románů o Rámovi. Tady je inspirace asijskou mytologií více než zjevná.

vesmir

Foto: Pixabay

Vesmírná odysea

Clarkovu Vesmírnou odyseu znají i milovníci sci-fi, kteří nemají její knižní podobu zrovna v oblibě. Jde totiž o jediné autorovo dílo, které bylo (zatím) zfilmováno. Na rozdíl od knih má ovšem televizní adaptace jenom dva díly, zatímco knižní série se pyšní čtyřmi. Clarke na nich pracoval s menšími či většími přestávkami od roku 1968 do roku 1997, tedy celých 29 let.

Ústředním motivem Vesmírné odysey je záhadný černý monolit, který podle všeho ovlivnil vývoj lidstva v jeho raných počátcích. Ve 21. století je podobný monolit objeven i na Měsíci. Původně neškodný objekt se ale ukáže být záhadnějším a nebezpečnějším, než kdokoli tušil.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://arthurcclarke.org/site/

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *