nazca

Záhadná planina Nazca: Proč ji indiáni vytvořili?

Každý milovník záhad o tomto místě slyšel a četl spoustu informací. Obrovská pláň na území Peru není na první pohled nijak výjimečná. Pokud se však na ni podíváte ze vzduchu, uvidíte různé obrazce zvířat či postav. Proč je původní obyvatelé vytvořili? Teorií je hned několik.

Zničená kultura

Záhadné obrazce dráždí už desítky let vědce z celého světa. O indiánech kultury Nazca totiž nemáme téměř žádné informace, a tak se mohou odborníci pouze dohadovat, z jakého důvodu geoglyfy vznikly. Jsou totiž dlouhé i několik kilometrů a mimo znázornění zvířat a postav zde uvidíte také různé čáry a spirály. Všechna tato díla vypadají velmi složitě, vytvořit je však vůbec není pracné. Stačilo jednoduchými nástroji seškrábnout vrchní vrstvu horniny a na povrch se dostal světle zbarvený vápenec, který tvoří pevný podklad planiny Nazca. Jenže jakým způsobem se indiánům povedlo obrazce přesně vyměřit? Objevila se hypotéza, že mohli používat jednoduché horkovzdušné balony, které by unesly jednoho člověka.

nazcaNazca: foto Pixabay

K čemu slouží?

Kultura Nazca se v Peru rozvíjela ještě před příchodem Inků. Bohužel po ní nezbyly žádné písemné ani jiné prameny. Vědci tedy nemají téměř žádnou šanci zjistit účel obrazců. Postupně se však objevilo několik více či méně realistických teorií. Mohlo se jednat o námořní mapu, oběti bohům nebo pouze o výzdobu rituálního místa. Část vědců se také přiklání k tvrzení, že se jednalo o jakýsi astronomický kalendář, kdy každý obrazce tvořil spojnici určitých bodů na obloze.

S tou nejzajímavější teorií přišel populární záhadolog Erich von Däniken. Geoglyfy měly dávat signál mimozemským návštěvníkům, přilákat je a zároveň sloužit jako přistávací dráhy pro jejich plavidla. A prý fungovaly výtečně. Vždyť jak jinak by starodávná kultura dovedla zvěčnit do půdy astronauta, kdyby ho neměla šanci vidět?

Která z teorií se nejvíc líbí vám? Láká vás záhadná planina Nazca?

Zdroj: https://www.cestovinky.cz/clanek/nazca-zahadna-plan-v-peru-pristali-na-ni-mimozemstane

Nazca: náhledové foto Pixabay

 

Cestování mě nabíjí energií, ať už jsou to výlety po Česku nebo za exotikou. Navštívila jsem už mnoho zajímavých míst a ráda vám je představím.

2 komentáře

 1. Jan Tauš Odpovědět

  Špatně položená a zavádějící otázka. Indiáni ani jiný prehistorický a toto místo obývající národ
  obrazce vytvořit nemohli a nedokázali. Proč nás pořád nějaký neřád tlačí svými zcestnými a
  záměrně slepými názory, že to byli Indiáni ? Komu to vyhovuje?
  Schémata vytvořili Ti, kdož měli schopnosti létat a vznášet se, neboť z 1,5 m od země do výšky
  očí vzrostlého Indiána nikdo nic neuvidí a tím méně může malovat rovné, přesné obrazy a vést
  na zemi terénní úpravy. Znaky ukazovaly a dodnes navádí tyto vesmírné cestovatele před přistáním, kde se jaké zvíře nebo jiný předmět jejich zájmu nachází, je to letištní navigace. Původ těchto obrazců není pozemský, nebo lépe řečeno lidský. Mohla zde však před miliony let pobývat i jiná civilizace, jak konec konců to tom mluví i velké množství nevysvětlitelných nálezů po celé zeměkouli. Tyto bytosti se buď přestěhovaly a občas nás dnes navštěvují, koukají jak si zde vedeme a pracujeme na svém zániku, anebo skončili jiným způsobem.

 2. Jan Tauš Odpovědět

  Nutno ještě dodat, že vědci dnes, bohužel, produkují názory podobné těm, že se jedná o astronomický kalendář, což svědčí o tom, že to nemají tak úplně v hlavách v pořádku. Komupak by asi byl prospěšný a praktický, ze Země nepřehlédnutelný kalendář ? O složitosti obrazců, o znázornění astronauta, neznámých zvířat, není už vůbec nad čím přemýšlet. Také technologie způsobu vytvoření čar, kdy bylo jednoznačně použito tlakové síly nebo síl podobných laseru či vodnímu paprsku vedenému o značné intenzitě, přitom řiditelného, neboť narušený povrch je veden stejnou silou po celé kresbě, mluví o tom, že náčrt byl veden shora, zhruba stometrové výšky a nakreslen strojem. Není to dílo rukou chudáků Indiánů, kteří měli zcela jiné zájmy a to na chudém území se uživit, než malovat věci, o kterých neměli ani tušení že existují. Existují na Zemi však lidé, kteří ví, co se zde přihodilo a jak to bylo a jak to je i dnes.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *