island-4948796_640

Na co láká ostrov Zanzibar cestování chtivé turisty? Na krásné pláže a žádné proticovidové restrikce

Jednou z nejoblíbenějších destinací nejen českých turistů v poslední době byl ostrov Zanzibar v Indickém oceánu, než vláda vydala zákaz tam cestovat. Čím si získal takovou přízeň cestovatelů a co je tam možné vidět a zažít?

Bývalá britská kolonie

Ve skutečnosti se pod názvem Zanzibar, jakožto autonomního státu, skrývají ostrovy hned dva – větší jižní ostrov Zanzibar (svahilsky zvaný Unguja) a menší severní ostrov Pemba. Oba jsou součástí státu Tanzanie. Jedná se o bývalou kolonii Velké Británie, na které získala nezávislost teprve v roce 1963 a jež proslula jako význačný pěstitel koření hřebíčku, kurkumy, skořice, muškátového oříšku, černého pepře nebo citronové trávy. Možná si vzpomenete, že na Zanzibaru se narodil britský zpěvák Freddie Mercury.

Koření hřebíček: Foto Pixabay

Proč právě Zanzibar

Jestliže se rádi potápíte se šnorchlem a pozorujete život a cvrkot v moři, pak Zanzibar se jeví jako ideální místo. Průzračná a teplá voda, mírné počasí a krásně bílé pláže tu na vás čekají s otevřenou náručí. Zajezdit si můžete na kajaku i zarybařit.

Neméně zajímavá je i architektura nesoucí arabské a africké vlivy, přičemž ostrov je v současné době převážně islámský, na což je vhodné pamatovat a přiměřeně se obléct a nepopíjet alkohol na veřejnosti. Lákavá je návštěva lesní rezervace Jozani, kde žijí ohrožené opice guerézy zanzibarské. Užít si ovšem můžete i místní tržiště, kde nakoupíte čerstvé mořské plody.

Při návštěvě Zanzibaru je třeba myslet i na to, že se jedná o poměrně chudou zemi, kde je chudobu vidět na každém kroku a kde lékařská péče není na vysoké úrovni, jak jsme tomu zvyklí v Evropě. Je to prostě východní Afrika. To jen tak pro zajímavost, pokud byste tam chtěli cestovat s malým dítětem. Na škodu není mít také minimálně očkování proti žloutence typu A a břišnímu tyfu, možná ještě proti žluté zimnici. A zkontrolujte si, jestli vám platí očkování proti tetanu.

Tanzanská vláda problémy s covidem-19 bagatelizuje

Zanzibar je pro turisty lákavý i proto, že od přijíždějících turistů tanzanské úřady nevyžadují žádná protiepidemická opatření. Ta jsou jen v rovině doporučení a veškeré restrikce ohledně koronaviru byly zrušeny. Úřady více méně tají počty nakažených na ostrově a nesdílejí ani data o nich se Světovou zdravotnickou organizací. Kvůli tomu pak není možné hodnotit zdejší vývoj pandemie. Oficiální vyjádření tanzanské vlády je takové, že v Tanzanii se covid-19 nevyskytuje, o čemž jsou i její obyvatelé přesvědčeni.

Zanzibar: Náhledové foto Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *