Krása středověku i antiky v chorvatské Pule

Chorvatsko, Istrie, Pula – pro mnoho z nás jsou tato tři slova symbolem báječně prožité dovolené. Koneckonců – město Pula je takový malý Řím. Najdete tu kupříkladu nádherně zachovalé koloseum. Co na tom, že je menší než to nejznámější v Itálii (pokud ho budete chtít pěšky obejít, bude vám na to stačit 10 minut) na oplátku je zase starší.

A také velmi dobře dochované. Při pohledu zdálky byste neuhodli, že se vlastně jedná u ruinu – a když je navíc ještě v noci půvabně nasvícené… Za vstup dovnitř musíte zaplatit, ale pokud se vám nechce sahat do peněženky, nevadí. Dovnitř je totiž krásně vidět odkudkoliv jako na dlani.

Oblíbená letní destinace pro všechny

Turisté sem nejčastěji míří v létě, to je totiž počasí nejpřívětivější a lze podnikat zajímavé výlety po okolí. V dosahu je například Brijunský národní park nebo známá Titova letní rezidence. Ovšem navštívit můžete i mnohé další antické památky. Nepřehlédnutelný je například vítězný oblouk. Neoslavuje však nějakého císaře nebo senátora, ale místní rodinu Sergiů, což je samo o sobě unikát. A nabízí se i Herkulova vata a další nevšednosti.

Foto: Pixabay

Středověk i moderní architektura na jednom místě

Pulu samotnou obklopují velkolepé středověké hradby. Zatímco v Česku většina podobných staveb padla za oběť pokroku, ve Středomoří si těchto vzpomínek na minulost cení mnohem více. Projděte dvojitou branou a ve spleti uliček s trochou štěstí narazíte i na jedinečnou mozaiku Potrestání Dirké.

A kam za esencí moderního umění? Možná se budete divit, ale do nákladního přístavu. Vévodí mu totiž hned osm velkých stavebních jeřábů s jejichž pomocí tu vznikají mohutné lodě. A právě tyto jeřáby svítí v noci každou hodinu prostřednictvím úchvatné neonové show. Stojí za ní designér Dean Skira a jde o zážitek, na který se rozhodně vyplatí počkat!

Náhledové foto: Pixabay

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.