Sněhová kalamita na Velikonoční pondělí – a co na to pranostiky?

Kdo si na koledu během včerejška nepřivstal, byl pravděpodobně velmi nepříjemně zaskočen. Již poměrně brzy se začal zvedat ledový vítr a slunce se pro jistotu schovalo za hradbu hrozivě vypadajících mraků.

Tím však mělo všechno teprve začít. Hasičské jednotky měly výjezdů nepočítaně. Polámané stromy, větve či poškozené střechy – to však zdaleka nemělo být vše. Koneckonců – meteorologové vydali v tom směru několik výstrah. Před silným větrem varovali celé pondělí – nárazy mohly v některých oblastech ČR dosáhnout až 110 kilometrů za hodinu.

Sněhová kalamita na Velikonoční pondělí Foto: Jana Šrámčíková

Mnohdy více sněhu, než během tradičních zimních měsíců

Koledníky také nejspíš překvapilo množství srážek. Ty sněhové se však objevovaly leckde až odpoledne nebo k večeru, přitom však razantně nabíraly na síle. S teplotami okolo -2°C a studeným větrem to leckde vypadalo spíš na poctivý leden než na předzvěst jara.

Těžký sníh pokryl všechno, přičemž často nešlo jen o obyčejný poprašek, nýbrž o plnohodnotné závěje o síle 5-10 cm.

Výstraha varující před náledím platí stále

V noci z pondělí na úterý platila pro celou ČR výstraha varující před ledovkou, ovšem je dobré nezapomínat na to, že na úsecích silnicích vedoucích kupříkladu kolem vody nebo skrze les se s tímto nebezpečím lze setkat stále. S teplotami okolo 5°C, které by dnes měly převládat, pak nebude příjemné ani setkání s tajícím sněhem a dalšími nepříjemnostmi. A podle meteorologů možná ještě zima neřekla poslední slovo. Letošní jaro tak může být na sněhovou nadílku bohatší, než si myslíme.

Sněhová kalamita na Velikonoční pondělí Foto: Jana Šrámčíková

Dubnový sníh není velkou výjimkou, naši předkové s ním počítali

Bylo by však chybou myslet si, že se počasí v ČR definitivně zbláznilo. Sníh v dubnu? Pokud se podíváme do starých knih a zapátráme po historických pranostikách, najdeme těch dubnových dost a dost. Namátkou například tyto.

  • Panská láska a dubnový sníh za mnoho nestojí.
  • Sníh dubnový hnojí, březnový tráví.
  • Nechť si duben sebelepší bývá, ovčákovi hůl přec jen se zasněžívá.
  • Dubnový sníh rodí trávu.
  • Dubnový sníh pole hnojí a déšť jim požehnání přináší.
  • Pakli mokrý a zimavý duben, jest úroda na víno.
  • Po bouřce v dubnu připadají mrazíky.

 

A co konkrétně říkají pranostiky o datu 5. dubna?

  • Svítí-li slunce na svatého Vincence, starej se o víno pro žence.(bude hojná úroda).

Nezbývá nám tedy, než se nechat překvapit.

Sněhová kalamita na Velikonoční pondělí Náhledové foto: Jana Šrámčíková

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/vitr-pocasi-snih-dest-hasici.A210405_211918_domaci_indr, http://www.pranostika.cz/duben.html

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.