Na jih Moravy do Strážnice za lidovými stavbami, přístavem na Baťově kanále i do zámku na expozici lidových hudebních nástrojů

S moravskou Strážnicí je neodmyslitelně spojený Mezinárodní folklorní festival, který se koná každým rokem poslední víkend v červnu. Vypravit se sem ale můžete i dříve než v létě a uvidíte tu i něco jiného než vystoupení lidových souborů. Čeká tu na vás skanzen, zámek i přístav a historické jádro města, které je chráněno jako městská památková zóna.

Městské opevnění a Průžkův mlýn

Město Strážnice leží na řece Veličce asi patnáct kilometrů od Hodonína a nedaleko chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Přijet sem můžete busem, vlakem, autem, na kole. Městem vede cyklostezka 46. Strážnická. Neměli byste si nechat ujít pozůstatky městských hradeb ze 16. století, které byly postaveny proti vpádu Turků. Zbyly z nich dvě boční bašty bez krovů – při Skalické a Veselské bráně.

Nejstarší stavbou ve Strážnici je Průžkův mlýn, jenž pochází z roku 1486 a který v 16. století prošel barokní úpravou. Koncem 19. století byl původně vodní mlýn přebudován na parní pohon a ve 30. letech minulého století na elektrický pohon. Obilí mlel až do roku 1975. Nyní v něm najdete expozici mlynářství.

Zámek Strážnice. Foto: Wikimedia Commons.org / Autor: Bjalek Michal / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Z%C3%A1mek_Str%C3%A1%C5%BEnice,_Str%C3%A1%C5%BEnice_672_1.JPG

Zámek Strážnice

Strážnický zámek vznikl renesanční přestavbou gotického hradu z poloviny 13. století. Současná podoba zámku nese klasicistní a romantické prvky z 19. století. Původně hrad patřil českým králům, později mocnému moravskému rodu pánů z Kravař. Za husitských válek byl významným centrem husitů. V současné době na zámku sídlí Národní ústav lidové kultury.

Ve zpřístupněné části zámku je možné si prohlédnout zámeckou knihovnu čítající na 13 tisíc svazků, kapli a expozici lidových hudebních nástrojů. Zámek je veřejnosti otevřen od května do října od úterý do neděle, od 9 do 16 hodin (v červenci a srpnu do 17 hodin). Vstupné vás vyjde na 90 Kč pro dospělého a 50 Kč pro děti do 15 let.

Skanzen Strážnice

Když už budete ve Strážnici, nemůžete si nechat ujít zdejší skanzen lidových staveb. Najdete tu stavby z moravských Kopanic, luhačovického Zálesí, vodní technické stavby, vinohradnické stavby, luční hospodářství a stavby z Horňácka. Na víkend 9. a 10. dubna 2022 je připravena akce „Fašanky, fašanky, Velká noc ide“, a to od 9 do 15 hodin, která přibližuje zvyky ze Slovácka spojené s velikonočním časem.

Přístav Strážnice

Strážnický přístav patří k nejživějším na Baťově kanále. Nachází se nedaleko historického středu města, kousek od strážnického skanzenu a zámeckého parku. V červenci a srpnu tu jsou pro návštěvníky každý den připravené vyhlídkové plavby v průvodcem, v květnu a v červnu pouze o víkendech.

Zdroj: batacanal.cz; skanzenstraznice.cz; nulk.cz

Skanzen Strážnice. Náhledové foto: Wikimedia Commons.org / Autor: Palickap / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Str%C3%A1%C5%BEnice,_skanzen,_are%C3%A1l_vinohradnick%C3%BDch_staveb.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.