02_sicilie

Na Sicílii jsou k mání domy za jediné euro

Sicílie je oblíbenou prázdninovou destinací lidí z celé Evropy, potažmo celého světa. Antické památky, sopky Etna a Stromboli, moře, jedinečná – až exotická – atmosféra, přírodní parky a celá řada dalších lákadel přivádějí na tento ostrov každoročně desetitisíce turistů. Koronavirová doba ale cestovní ruch na nějakou dobu zcela rozbořila. Typické turistické destinace v této situaci samozřejmě velmi trpí, Sicílii nevyjímaje. Pro mnohá místní městečka je ale koronavirus pouze další v řadě tvrdých ran, jež na ně dopadají. Úbytek obyvatelstva způsobený exodem mladých lidí do větších měst jako je Palermo, potažmo na pevninskou část Itálie, je tou nejvýznamnější. Z toho důvodu se místní samosprávy uchylují k na první pohled zoufalé stategii nabízet opuštěné domy prakticky zdarma, resp. za symbolickou cenu. To je i případ městečka Salemi. Je libo letní sídlo na Sicílii za cenu hamburgeru? Máte možnost!

Salemi

Salemi je desetitisícové městečko v jihozápadním cípu Sicílie, asi 35 km od pobřeží. Na přední stránky novin se jeho jméno dostalo naposledy v roc 1968, kdy bylo v noci ze 14. na 15. ledna zle poničeno zemětřesením. I přes mnohé rány osudu se ale Salemi nevzdává a snaží se nejen přežít, nýbrž započít svojí novou expanzi.

Salemi samozřejmě není prvním italským městem, které se snaží přilákat podnikatele či nové obyvatele prakticky rozdáváním nemovitostí. Známé jsou např. nabídky v Mussomeli (také na Sicílii) či Cinquefrondi v Kalábrii. Salemi má nicméně pro tuto strategii ideální startovní podmínky a opravdu hodně si od ní slibuje.

Co je v nabídce a jaké jsou podmínky?

V Salemi jsou v současné době desítky volných objektů, které bývaly obytnými domy, sklady či obchody. Většina z nich je ve stavu, který bude vyžadovat poměrně velké investice, to je ale u domu za jediné euro vcelku pochopitelné. Pokud byste snad o koupi domu uvažovali, musíte počítat s tím, že město po vás bude chtít zálohu ve výši 3 tisíce euro, která vám bude navrácena pokud do tří let od koupě daný objekt zrekonstruujete.

Dobrou zprávou a zároveň důkazem toho, že to Salemi myslí se svým restartem vážně, je fakt, že jeho představitelé nezačali nabízet domy do doby, než se jim podařilo významně zrekonstruovat infrastrukturu: cesty a silnice, elektrickou síť i kanalizaci.

Na závěr snad jen poznámka o tom, že se nemusíte bát žádných administrativních průtahů, neboť všechny nabízené objekty jsou v přímém vlastnictví města. Tak co, půjdete do toho?

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

9 komentářů

 1. Karel Odpovědět

  Pokud bych byl mladý a šikovný řemeslník rozhodně bych to bral. Klidně za tu cenu i celou čtvrt domy opravil s pomocníky, nebo alespoň jeden sám a až by bylo hotovo prodal bych jako správný vyčůraný podnikatel za tisíce aby se mě to vyplatilo. Stačá mít dobrý nápad. Třeba vytvořit nějakou čtvrt jako výhradně pro naturisty. Jistě by za ni byli mnozí naturisté rádi. Já jako naturista bych rozhodně zůstal a stal se nahým starostou.

  1. Richard Odpovědět

   Vy si myslíte, že je to tak easy??? Jste opravdu naivní. Oni ty nemovitosti nabízí za euro, protože tam nikdo nechce bydlet, jelikož je tam chudoba. A vy byste opravil celou čtvrt a prodal??? Kde žijete? Nikdo by za to nedal ani půlku z ceny renovace. Přeju Vám hodně dalších snů

 2. Jana Odpovědět

  Karle,to je všechno hezké,takových lidí je kolem mne dost,kteří by měli zájem to koupit a opravit.Např.mi by se líbilo to opravit a pronajímat to krajanům na dovolené.Ovšem zásadní problém je ten,že je to daleko od moře.Těch nabídek je dost,ale všimněte si že všechny jsou víc ke vnitrozemí.

 3. Zdeněk Odpovědět

  Byly domy ve vesnicích kolem 8-10km od moře, což už vypadá lákavě. jenže háček je v té kauci. Kdo nedokáže barák kolaudovat do 3 let, tomu kauce propadne a to si pište že se místní řemeslníci a mafiózo postarají aby obec o svoje prachy nepřišla.

  1. Ondřej Odpovědět

   A? nějakých 3000E je při rekonstrukci domu naprosto nepodstatná částka. Tak o kauci přijdete, co už.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *