střelba pix

Když vypukne střelba, je třeba nepodlehnout filmovým mýtům

Píšeme to neradi, ale může se to stát i vám. Vzhledem k tomu, že se donedávna i bezpečná Vídeň, kterou máme prakticky za humny, proměnila v krvavé centrum lidské nenávisti, budeme muset nejspíš při cestování myslet i na tohle.

Vlastně to není žádná novinka. Když jedete do oblasti, kde hrozí cunami, seznámíte se s charakteristikou jejich nebezpečí (velký odliv, návratové vlny atd. atd.). A co dělat, když je oním potenciálním nebezpečím střelba?

Zalehnout a doufat nefunguje

Určitě to všichni známe z filmů. Obdivujeme protagonisty za rychlou reakci, která jim velí zalehnout do nejbližšího úkrytu (zatímco ti, co zůstanou stát, to vždycky odnesou). Ovšem v realitě by na tom byli nejspíš všichni stejně bídně.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Auto nebo obdobná překážka jsou jako kryt totiž značně nedostatečné. Odražené střely totiž dokáží napáchat stejnou paseku jako přímý zásah. Bohužel.

Útěk jako první volba. Vždycky

Pokud možno co nejrychleji zmizte. Co nejdál, do nejbližšího nebo ještě lépe do nejlepšího úkrytu.

Hrát mrtvého pomůže jen někdy. Může vám to vyjít na ulici, ale v budově spíše ne. Systematické obcházení a kontrola obětí totiž patří spíš k pravidlům než k výjimkám.

A kdy bojovat? Jen ve chvíli, kdy opravdu, ale opravdu není jiná možnost. Stále však platí, že jeden člověk příliš šancí nemá, mnohem lépe je na tom skupina. A ani tak to obvykle nepřežijí všichni…

A co říci závěrem? Kdo je připraven, nebývá překvapen, dalo by se říct. Ovšem ze všeho nejvíc vám přejeme, abyste tyhle znalosti nikdy, ale opravdu nikdy neupotřebili.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

42 komentářů

 1. Martin Odpovědět

  Jít s holýma rukama proti neozbrojenému si mohou dovolit tak možná příslušníci jednotek SEALS, a to ještě ne vždycky. Takže pokud mezi ně nepatříte, zmizte. Co nejdál, do nejbližšího nebo ještě lépe do nejlepšího úkrytu.

  Proti neozbrojenému?Co nejdál, do nejbližšího?Četla jste to po sobě vůbec?

  1. Franta Odpovědět

   to není tatar, to je Čech. V češtině totiž dvojhláska „ts“ není a odpovídající zvuk se vyjadřuje písmenkem „c“. Učí se to na základní škole.

   1. Petr Odpovědět

    Souhlas, ale doplním, že jazyky, které neznají hlásku „C“ ji nahrazují dvojhlaskou „ts“, a místo „č“ užívají „tš“. Je mnoho hlášek, které musíme v jiném jazyce „nějak ošidit“.

  1. Klára Odpovědět

   Odkud se bere tolik extra blbých lidí, kteří neví, že cunami je správně? Otřesné. Vychodil jste vůbec základku?

 2. Frantisek Odpovědět

  Jana Šrámčíková se montuje do policejních a vojenských taktik, o kterých ví absolutní… To vyjádření – „Jít s holýma rukama proti neozbrojenému si mohou dovolit tak možná příslušníci jednotek SEALS, a to ještě ne vždycky. Takže pokud mezi ně nepatříte, zmizte.“ – to může napsat jen novinářské vajco. Proč na Internet píšou příspěvky? Za prachy?

  1. Radek Štěpán Odpovědět

   Hezký den,
   děkuji za koment. Jsem rád za každou odezvu, ač jsem z vaší zprávy musel vymazat vulgarity, když byly s hvězdičkou…
   Rádi se poučíme od zkušenějších. Nadávky ale známe, budeme rádi spíše za věcnou kritiku plnou faktů a článek klidně upravíme. Mějte se hezky!

 3. Michal Odpovědět

  Cunami je správný český přepis japonského 津波 (つなみ, chcete-li). „Tsu“ se k nám dostalo nejpravděpodobněji z anglického přepisu.

 4. Michal Odpovědět

  Cunami je správný český přepis japonského 津波 (つなみ, chcete-li). „Tsu“ se k nám dostalo nejpravděpodobněji z anglického přepisu. Nicméně čeština akceptuje obojí.

 5. Alois Jehel Odpovědět

  Takže jsme se v článku dozvěděli, že máme utéct.

  To by mě nenapadlo, já myslel, že mám mávat rukama nad hlavou a křičet tady jseeem!

 6. Mos Odpovědět

  Šanci na přežití má pouze ten, kdo má legální, nebo nelegální zbraň. Evropská unie dělá vše pro to, abychom legání zbraň nesměli mít. Kdo chrání a ze všech sil podporuje terorismus? Odpovězte si sami.

  1. Petr Odpovědět

   Ke zbraní potřebujete ještě dlouhou dobu pečlivě, dobré vedeného a tvrdého výcviku. Jinak je platná jako psovi šle -nebo s ní nadělat škodu.

   1. Petr Odpovědět

    Na tabletu se mi schovává aktuálně psaný řádek, takže opravy:
    … dobře vedeného…
    … nebo s ní neděláte škodu.

 7. Michala Odpovědět

  Článek obsahuje víc překlepů a chyb, než jen výše jmenované „cunami“ (které není chybou). Celý má jen pramalou informační hodnotu, přitom jednoduché hledání, které by autorce nezabralo ani moc času, by odhalilo, že existuje spousta stručných a jasných článků či videí, ze kterých mohla čerpat. Článek říká, co nedělat a co nepomůže, ale tipy na to, co dělat už neobsahuje.

 8. Milan Odpovědět

  Mám lepší strategii – systematicky se vyhýbat muslimům a zemím, kde ve větších počtech žijí a jste v pohodě… Vídeň a celé Rakousko je jen další země na seznamu, kam už nikdy nepojedu…

  1. Mickey Odpovědět

   1. Nalézt nejbližší možnou pevnou ochranu (zeď , sloup, kolo vozilda atd..)
   2. Zjistit odkud a kdo střílí (nevběhnete přeci přímo k možnému spolupachateli)
   3. Utíkat co nejdál to jde, nejlépe podél zdi, domů atd. Ale ne v její bezprostřední blízkosti (kvůli odrazům)
   4. Když nejde utéct, najdi si místo, kde se leze skrýt tak, že se zabarikáduješ (uzavřít, zabarikadovat dveře, nastát s mobilem za oknem)
   5. Když bežíte proti policii (ozbrojeným složkám) utíkej stranou a nepřekážej. Ruce měj prázdné a viditelné

 9. Petr Odpovědět

  Terorista útočí s tím, že „položí život pro svou věc“. Těší se, že zemře, bude mučedníkem, půjde do nebe (nebo do muzea). Chce zabít co nejvíc „nepřátel“. Obrana není možná, ani diskuze, vyjednávání, nic – nezbývá, než utíkat a doufat.
  Lupič, zoufalec, únosce… nechce zemřít. Zabijení nemusí (ale může) být cílem. Co říká? Jak se u toho tváří? Co dělá? U podobných individuí může dojít k záměně útěku za útok.

 10. T.M. Odpovědět

  Dobrý den,
  je smutné, že se něco podobného dostane na hlavní stránku Seznamu. Chápu, že to tam dostanou lidi, tím že to čtou a musím uznat, že získat skoro 26 000 zobrazení za půlden je pecka třeba na prodej reklamy… ale kvalita příspěvku je opravdu malá ve všech ohledech a chtěl bych vidět, kdo na tohle bude myslet, když se něco podobného přihodí.
  Šok, panika a základní pudy v tu chvíli velí každému, kdo není zvyklý na to že se mu střílí za zadkem a i ta sebeobrana v nejnutnějším případě bude pudová záležitost

 11. Vorg Odpovědět

  Vědět jak reagovat by měla být priorita každého rozumného člověka. To jak se člověk skutečně nakonec zachová záleží pak na znalostech a tom jak má tyto praktiky zažité. Tzn. jedu-li do země, kde mě něco podobného může potkat mělo by být samozřejmostí, že se na podobné situace budu připravovat až do zblbnutí. Bohužel jsme žili v bezpečí tak dlouho, že převážil názor, že policie vás musí ochránit všude, ale za zadkem jí nikdo nechce. V podobné situaci musí každý ochránit nejprve sám sebe, případně své nejbližší a dle svých schopností, teprve pak ostatní. Šok, panika a základní pudy je přirozená reakce, kterou ale připravený člověk dokáže většinou přemoci.

 12. Petr C. Odpovědět

  Tyhle znalosti člověk opravdu nepoužije, protože jsou v praxi nepoužitelné.
  Pro takové situace univerzální rada neexistuje.
  Volba vhodného postupuzáleží na mnoha faktorech.
  1. Počet pachatelů a jejich motivace (loupež/vražda konkrétní osoby/snaha pozabíjet co nejvíce osob)
  2. Místo, kde k napadení došlo (ulice/velká místnost/malé místnosti)
  3. Možnost úkrytu nebo útěku.
  4. Kolik je tam dalších lidí a jak moc mi na nich záleží.
  Atd.

  V každém případě, je-li pachatel ozbrojen střelnou zbraní, není hrdinství mnoho platné, nemáte-li u sebe něco podobně účinného nebo účinnějšího a neumíte-li s tím zacházet naprosto automaticky, reflexivně.
  V Americe mají takovou zásadu, že zlého muže se zbraní nejspíše zastaví dobrý muž se zbraní.

 13. Jan Odpovědět

  Daleko lepší a účinnější než-li útěk je opětovat střelbu a pokud možno těch bezvěreckých lůzrů postřílet co nejvíc.

 14. Pepa z Liberce Odpovědět

  S velkým potěšení jsem přečetl tuto duchaplnou a poučnou diskusi. Pan Štěpán (pokud se nemýlím) píše docela fundované články o houbách, doporučil bych zůstat u tohoto tématu.

 15. Vladislav Odpovědět

  K výrazu CUNAMI…
  Já bych napsal tsunami, protože tak jsem o tomto jevu četl už více než 50 let. Přitom jsou možné oba tvary. Mě spíše se*rou takové nesmyly, jako když Čech napíše: „právě jsem přiletěl z Canady.“
  Cunami a tsunami nestojí za rozčilování, když zvykem je psát tsunami. Dal jsem Googlem najít
  TSUNAMI a hodilo to 105 000 000 výsledků.
  CUNAMI našlo 2 260 000 výsledků, takže je to žabomyší válka.

 16. Milan Odpovědět

  V první řadě je třeba palbu opětovat.Za druhé, potomci husitů neutíkají z boje.Za třetí,informovat technické služby.

 17. Jirka Odpovědět

  Jediná validní varianta je opětovat palbu. V opačném případě hajzl s nelegální zbraní dostane co chce.

 18. Bronislav Odpovědět

  Člověk má mnohem větší šance, pokud je sám ozbrojen. Na území ČR je to naštěstí možné, při cestování za hranice je to ovšem horší.

  Správná cesta je harmonizace zbrojních zákonů napříč EU – umožnit legálně ozbrojeným lidem cestování se zbraněmi za stejných či obdobných podmínek, jako v domovském státě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *