Na skok do polského Lancutu – jakými unikáty se pyšní?

Lancut

Město Lancut je jedním z nejkrásnějších v jihovýchodním Polsku. Jeho největší atrakcí je rozhodně stejnojmenný zámek spolu s okolním parkem. Během své historie prošel třemi přestavbami a ne vždy vypadal tak romanticky jako dnes.

Zámek Lancut byl postaven v první polovině 17.století. Z původní rezidence se však rychle stala pevnost s 80 děly, suchým příkopem a hradbami. Teprve o století později ho jeho majitelka Isabella Lubomírská nechala přestavět na palác a parkový komplex. A konečně třetí velkou rekonstrukci provedl Roman Potocki – díky němu má Lancut dnešní barokní podobu a stáje.

Lancut – zámek a muzeum v jednom

Pokud se necháte nalákat na unikátně zachovalé interiéry a sbírky, dostanete mnohem víc, než jen obyčejnou návštěvu hradu s prohlídkou. V Tanečním sále se každoročně konají zajímavé hudební festivaly. Galerie sochařství ukrývá nejrůznější umělecké poklady převážně z 19. století (pozor, fotografování je zakázáno) a Muzeum povozů v zámeckých stájích ukrývá nejrozsáhlejší kolekcí kočárů v Polsku vůbec.

Nechybí ani sbírka pravoslavného umění, pocházející se zničených kostelů, odkud zachraňovali milovníci historie „nechtěné historické vzpomínky“, restaurovali je a následně upravili v ucelenou sbírku.

Dům orchidejí v zámku Lancut

A něco se najde i pro milovníky přírodních krás. O krajinném parku s nádherou úpravou jsme se zmínili už v úvodu. A další nádherným místem je rozhodně i Dům orchidejí. Ten má celkem tři části: výstavní sbírkovou část, zadní část – rozdělenou do tří klimatických zón, a útulnou letní kavárnu. Kolekce květin je neustále vylepšována a rozšiřována. Na prohlídku si doporučujeme vyhradit dostatek času, opravdu stojí za to.

Co ještě vidět?

Zámek však není jedinou atrakcí ve městě Lancut. Najdete tu i synagogu z osmnáctého století, postavenou díky finanční podpoře Stanislava Lubomírského. Dodnes je považován za jednu z nejkrásnějších staveb tohoto typu v Polsku. A i když byla během druhé světové války částečně zničena, poválečné rekonstrukce jí opět vrátily jej starou slávu.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.