peru

Na vlastní chuťové buňky aneb vítejte v zemi Inků

Říká se, že žádnou zemi důkladně nepoznáte, dokud ji neochutnáte. Takže pokud se vydáte do Peru, určitě se vyplatí poohlédnout se po některých místních specialitách. Těm vyhlášeným doporučujeme se spíše vyhnout, naopak jiné méně známé vás mohou opravdu příjemně potěšit.

Jako první se ovšem podívejme na vodu. S touhle životně cennou komoditou je to v Peru tak trochu komplikované. Rozhodně si nestačí natočit tu pitnou z kohoutku. Několik málo oblastí, kde to možné je, sice na mapě Peru najdete, ale není jich moc… A navíc nikdy nevíte. Vyplatí se tedy kupovat vodu balenou a na cestě do přírody se vybavit kvalitní filtrací (kolem venkovních napajedel se často sdružuje dobytek.

Peru a jeho pečená morčata, aneb co si doopravdy dát

Jde asi o nejznámější peruánskou pochoutku. Původně se konzumovala hlavně na nejrůznějších festivalech, dnes bývá kvůli zájmu turistů k dostání i na ulici. Malá opečená tělíčka s chilli papričkou v zubech jsou k mání za rozumné částky, ale to je asi jediná výhoda. Nechutnají špatně, ale masa je na nich málo a bývá i značně tuhé. Naprostá většina milovníků gastronomických zážitků bývá spíše zklamána.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Abyste nebyli také, dopřejte si raději něco stejně autentického a přitom mnohem lepšího. Třeba lomo saltado je příjemná kombinace dušeného masa se zeleninou a dozlatova usmaženými brambory.

I Peru má své vlastní sushi

Že je konzumace syrových ryb typická jen pro Japonsko? Peruánci by s vámi rozhodně nesouhlasili. A jako důkaz vám nabídnou ceviche, což je vlastně nakládaná syrová treska, doplněná limetkovou omáčkou s pořádnou porcí chilli. Jen ta rýže k tomu chybí, spíše čekejte nějakou zeleninu nebo pečivo. Nechutná špatně a pokud ji zapijete Inca Colou (místní populární značkou), určitě neprohloupíte.

Jen alkohol je v Peru značně drahý, ovšem lokální pivo patří k těm lepším, takže vynaložených peněz určitě litovat nebudete.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Sdílet

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *