Smetanova vyhlídka wiki

Na vyhlídku, která inspirovala Bedřicha Smetanu ke zkomponování legendární Vltavy, se už nepodíváte

Oblíbili jste si Smetanovu vyhlídku, nacházející se nad Štěchovickou přehradou u Krňan? Nebo jste si sem už letos dokonce naplánovali výlet? Pak vás zklameme. Aktuálně je oplocená a bez jakéhokoli přístupu.

Jde o místo, které podle legendy inspirovalo Bedřicha Smetanu k tvorbě druhé části jeho symfonické básně Vltava. Mohli jste odtud obhlédnout jeden z krásných zákrutů této řeky i jeho okolí. Zajímavým lákadlem byla například trampská osada Ztracená naděje. Od června se však Smetanova vyhlídka zařadila na stále delší seznam památek, na které se už nepodíváme.

Kdyby se lidé chovali slušně…

Leží totiž na soukromém pozemku a jejímu majiteli už s nepořádkem od turistů došla trpělivost. Pomyslnou třešničku na dortu pak pravděpodobně tvoří událost z 23. května, kdy se na této vyhlídce ošklivě zranil jeden z návštěvníků. Uklouzl a zřítil se, což se neobešlo bez následného zásahu záchranné služby, vedoucí až k hospitalizaci.

Smetanova vyhlídka

Zdroj obrázku: Commons.wikimedia.org

Dlužno říci, že majitel pozemku z turisticky oblíbeného místa nijak neprofitoval. Zkrátka mu už jen došla trpělivost. Na celou nepříjemnost upozornil na svém webu Klub českých turistů (KČT). Podle něj je vyhlídka uzavřena trvale a velmi brzy se tak bude rušit i vyznačená odbočka k vyhlídce.

Nejde o jediné omezení v oblasti

Pokud si však myslíte, že černých zpráv byl pro dnešek dost, vyvedeme vás z omylu. Dost možná z mapy zmizí i celý dlouhý úsek „žluté“ a to v oblasti Třebsín-Jablonná. Jedna z jejích částí vede totiž neschůdným polomem, a navíc lze její trasu docela dobře obejít prostřednictvím jiného značení. V zásadě tak jde spíše o zbytečnou spojku, jejíž zrušení by nemělo být problémem.

Zdroj náhledového obrázku: Commons.wikimedia.org

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *