Nebojíte se koster? Kaple lebek vás rychle prověří

Kaple lebek

V roce 1776 se farář, hrobník a kostelník v Čermné rozhodl vytvořit poselství pro budoucí časy. Za jejich myšlenkou a tvorbou se můžete vypravit do městečka Kudowa-zdrój, jehož součástí je Czermna, v blízkosti česko-polských hranic od Náchoda. Velmi překvapivý může být skromně vyhlížející kostel svatého Bartoloměje, známý také jako Kaplica Czaszek.

Jaký byl podnět ke stavbě kaple

Kaple lebek je v současné době mimořádně dobře popsána. V každém případě zůstává do jisté míry záhadou, proč se klerik Václav Tomášek rozhodl pro vznik takové stavby? Byla to značně těžká práce. Všechny kosti musely být nejen očištěny, ale navíc i zbaveny bakterií a mikroorganismů dezinfekcí. Kde se však vzal impuls k takovému činu? Říká se, že myšlenka na takové dílo vzešla od realizátora už v roce 1775, kdy odjel do Říma. Tady se vydal kolem oblíbených římských katakomb.

Po návratu ho k poslednímu rozhodnutí přimělo náhodné odhalení velkého množství lidských ostatků v jejich dosahu. Dokonce jedna legenda vypráví o tom, že prvotní kosti pro kapli mrtvých nedopatřením vyhrabalo štěně… Možná skutečně toto bylo prvotním impulzem pro zahájení prací na stavbě, která je v současnosti zásadním cílem na středoevropské mapě.

Kosti, kosti a kosti

Trvalo dlouho, než se podařilo objevit tři tisíce lebek a jednadvacet tisíc kostí. Ale na druhou stranu bylo co hrabat – stačilo vědět, kde se nacházejí hromadné hroby obětí třicetileté války, slezských válek, a nakonec i cholerové epidemie, která si vyžádala velký počet obětí. V případě, že k tomu připočteme i rozpory mezi Němci a Čechy a Poláky nebo mezi husity, katolíky a protestanty, je jasné, že materiálu bylo hodně.

Kaplica Czaszek
Foto: Flickr, Ministry of Foreign Affairs, https://www.flickr.com/photos/polandmfa/10400476666

Ne všechny kosti jsou viditelné – několik se jich nachází v kryptě pod kostelem. V případě, že se do kostnice v Čermné vydáte nyní, uvidíte navíc lebky přímo na obětním stole. Přijdete na to, čí jsou?

Každopádně se podařilo identifikovat pár pozůstatků, které jsou ovšem doplněny i konkrétní biografií! Například je zde k vidění lebka správce obce Czermna, kterého popravili Prusové za dob sedmileté války. Je zde uchována i jeho žena. Na lebce uvidíte smrtelné zranění od tupého předmětu.

Zdroje info: travelnews24.cz, kamsdetmi.com

Náhledové foto: Pixabay