01_jeskyně

Největší jeskyně planety

Jeskyně, které pojmou celá města, jsou oblíbenou součástí mnoha fantasy a sci-fi příběhů. Nejznámější z nich je jistě Tolkienova Morie. Pokud chceme nějakou takovou spatřit na vlastní oči, nemusíme se ale nutně spoléhat jen na filmové triky nebo vlastní fantazii. Největší jeskyně světa, vietnamská Hang Son Doong, naplňuje parametry těch filmových naprosto stoprocentně.

Zázrak ze středního Vietnamu

Velikost jeskyně Hang Son Doong (v překladu Jeskyně horské řeky) je opravdu úctyhodná, na délku měří celých 5 km, v nejširším místě má 150 metrů a výška stropu dosahuje až 200 metrů. Na několika místech je již strop jeskyně propadlý, což umožňuje, aby na některých místech na dně rostla pravá tropická džungle.

Jeskyně Hang Son najdeme v centrálním Vietnamu, v provincii Quang Binh. Jedná se o vápencovou krasovou jeskyni, které známe tak dobře i ze střední Evropy. Jeskyně je v současné době součástí národního parku a je zařazena i na seznam světového přírodního dědictví UNESCO.

Možná tou nejvíce fascinující je ale na celé jeskyně fakt, že o ní až do nedávné doby nikdo nevěděl.

02_jeskyně

Zdroj obrázku: Wikimedia Commons

Náhodný objev

Světově unikátní jeskyni objevil v roce 1991 jeden z místních obyvatel jménem Hồ-Khanh. Její vědecký popis a přesné zaměření zařídila ale až britská speleologická expedice v roce 2009 (jejími členy byli i tři potápěči, kteří o 9 let později pomáhali se záchranou thajského fotbalového týmu z podzemí, kterou sledoval doslova celý svět). Výzkumné práce komplikovala mimo jiné i podzemní řeka, která jeskyní protéká a jejíž silný proud mohl být pro jeskyňáře potenciálně velmi nebezpečný. Později bylo zjištěno, že tato řeka spojuje jeskyni Hang Son s další velkou jeskyní, Hang Thung.

Jeskyně je přístupná cestovatelům, jejich počet je ale z důvodu ochrany unikátního prostředí omezen na tisícovku ročně. Návštěva má podobu několikadenního treku se startem v městečku Song Trach po maximálně desetičlenných skupinách a vždy v doprovodu průvodce.

Zdroj náhledového obrázku: Wikimedia Commons

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *