Největší květinové slavnosti startují na Madeiře. Trvají celý měsíc – ulice i lidé se pokryjí koberci z živých květin

Festa da Flor, Festival květin, Madeira, Festival, slavnost

Největší květinové slavnosti startují na Madeiře. Trvají celý měsíc – ulice i lidé se pokryjí koberci z živých květin. Každoročně v květnu se ostrov Madeira proměňuje v pestrou paletu barev, vůní a oslav v rámci proslulého Festa da Flor neboli Festivalu květin. Tato okouzlující událost je nejen předzvěstí příchodu jara, ale také ztělesněním živé kultury ostrova a lásky k přírodě.

Madeiře, která se rozkládá v Atlantiku, se často přezdívá „ostrov věčného jara“, a to pro její mírné klima a úrodnou půdu, na níž se celoročně pěstuje řada botanických druhů. Přírodní krásy ostrova v kombinaci s bohatou půdou z něj dělají ideální místo pro konání slavnosti Festa da Flor, která si podmaňuje srdce již několik desetiletí.

Festival: měsíc trvající oslava

Festival, který začíná 2. května, trvá celý měsíc a nabízí místním obyvatelům i turistům spoustu aktivit zaměřených na květiny a kulturu. Ulice Funchalu, hlavního města Madeiry, ožívají květinovými koberci, úžasnou výzdobou a tematickými výstavami, které představují květinovou rozmanitost a uměleckou tvořivost ostrova.

Foto: Pixabay

Velký květinový průvod: srdce festivalu

Vrcholem festivalu Festa da Flor je bezpochyby Velký květinový průvod. Tato událost zahrnuje velkolepý průvod flotil ozdobených tisíci květinami, které ručně vybrali a umně naaranžovali místní obyvatelé. Účastníci průvodu, oblečení v pestrých kostýmech pokrytých čerstvými květy, tančí ulicemi Funchalu v rytmu madeirské hudby a vytvářejí živou a radostnou atmosféru.

Obřad u zdi naděje

Emocionálně nabitou součástí festivalu je obřad „Zeď naděje“. Této dojemné události se účastní děti z celého ostrova, které se shromáždí, aby postavily květinami vyzdobenou zeď. Každý položený květ symbolizuje naději na celosvětový mír a harmonii.

Workshopy a kulturní výstavy

Kromě průvodů a obřadů se v rámci Festa da Flor konají četné workshopy a výstavy. Ty nabízejí vhled do květinového umění, včetně přípravy kytic, aranžování květin, a dokonce i základů botaniky přizpůsobených začátečníkům i nadšencům do rostlin. Je to příležitost učit se přímo od místních řemeslníků a zahradníků, takže vaše návštěva bude nejen příjemná, ale i poučná.

 

Zdroj: https://www.radynacestu.cz/magazin/kvetinovy-festival-na-madeire/, https://domazlicky.denik.cz/volny-cas/madeira-ohromi-morem-i-horami-20150303.html

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.