Největší minci světa mohou po několika letech konečně obdivovat návštěvníci

Narodila se v roce 2019, z vůle České národní banky. Světlo světa spatřila dosud v Jablonci nad Nisou, Praze, Ostravě – a nyní ve Spojených arabských emirátech v Dubaji.

Seznamte se s unikátní zlatou mincí o váze 130 kilogramů, kterou obdivují návštěvníci Všeobecné světové výstavy EXPO 2020.

Unikátní kousek, který nyní může spatřit každý

Přímo na místě uvidí příchozí věrnou kopii 1:1 v provedení bronzový základ plus pozlacený líc a rub. „Originál je největší v Evropě a druhý na světě. Nominální hodnota činí 100 milionů korun. Dílo bylo vyrobeno u příležitosti výročí 100 let československé koruny,“ vypočítává obchodní ředitel České mincovny Aleš Brix.

Skutečnosti, že arabský svět má v oblibě české sklo, vyšla firma vstříc tím, že nabízí k zakoupení mince Crystal Coin. Ty symbolizují oblast, kde Česká mincovna sídlí, konkrétně spojením stříbra s českým křišťálem.

Foto: ČTK

Z Prahy do Jablonce – a do Dubaje

Příběh největší frézované mince na světě se začal psát na podzim 2018. Ve Švýcarsku vznikl odlitek z ryzího zlata (stupeň ryzosti 999,9), který měl o něco větší průměr než výsledná podoba a vážil více než dvakrát tolik (asi 270 kilogramů).

Do konečné podoby zpracovali minci zaměstnanci České mincovny v Jablonci nad Nisou. Originál je uložen v trezoru ČNB, ostravská výstava v říjnu loňského roku nabídla veřejnosti repliku. Následně byla mince vložena do ochranného obalu a bednění a vydala se “směr” letecké cargo.

Hologram? Ochrana i okrasa

Rekord, že jde o vůbec největší minci vyrobenou gravírováním, což není klasická ražební technologie, ale postup jí velmi podobný, umocňuje použití hologramů. Jejich prapůvod spadá do středověku, kdy mincmistři přistoupili k opatřením, jež měla bránit padělání mincí a penězokazectví.

Ke spatření ochranného prvku pojmenovaného anglickou slovní hříčkou CZECH SECURITY CHECK [ček sekjurity ček] – volně přeloženo ČESKÝ BEZPEČNOSTNÍ PRVEK – není třeba žádné specializované zařízení. Je viditelný pouhým okem.

Náhledové foto: ČTK

Zdroj: Zlatý obr v perle Emirátů | Protext – PR služby ČTK

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.