Nejvyšší krásy Nového Zélandu – na Mount Cook cvičil i jeden z nejslavnějších horolezců světa a jméno má po oslavném objeviteli

Nejvyšší krásy Nového Zélandu – Mount Cook: Na Nový Zéland jezdí turisté nejčastěji kvůli krásné přírodě a vysokým vlnám, případně tu obdivují kulisy, použité při natáčení slavných filmových trilogií Pán prstenů a Hobbit. Ovšem na své si přijdou i ti, kteří se nechávají oslňovat krásou nejvyšší vrcholů.

I těch je tu totiž k vidění dost a dost. Nejvyšším z nich je Mount Cook neboli Aoraki, který se tyčí do výšky 3 724 metrů. A i když šlo původně o horu posvátnou, dnes již na její vrchol vystoupit lze a netrénoval tu nikdo jiný, než pokořitel Everestu – sir Edmund Percival Hillary. To však není jediné slavné jméno, které je s horou spojeno – své „evropské“ jméno totiž dostala po slavném anglickém mořeplavci Jamesi Cookovi. Nový Zéland totiž objevil a obeplul právě on, a to v roce 1770.

Nejvyšší krásy Nového Zélandu – na Mount Cook cvičil i jeden z nejslavnějších horolezců světa Foto: Pixabay

Jedna z nejlepších horolezeckých oblastí na světě

Ovšem národní park Mount Cook, který je po nejvyšší hoře pojmenován, má podobně náročných vrcholů mnohem více – přesněji řečeno okolo 140. A není tedy divu, že jde o jednu z nejvyhledávanějších a nejoblíbenějších horolezeckých oblastí na světě.

Mount Cook – na své si tu přijdou i milovníci přírody

Žije tu například endemicky se vyskytující papoušek nestor kea, kterého nikde jinde na světě (vyjma několika zoologických zahrad) neuvidíte. A těšit se můžete i na množství dalších zajímavých rostlinných i živočišných druhů.

 

Zdroj: https://www.zivotnacestach.cz/mount-cook-national-park-novy-zeland/, https://www.nomad.cz/cestopisy/9917-novy-zeland-mount-cook/, https://www.visitkiwi.cz/mt-cook-a-okoli-p365.htm, https://czechkiwis.cz/mount-cook-novy-zeland/

Nejvyšší krásy Nového Zélandu – na Mount Cook cvičil i jeden z nejslavnějších horolezců světa Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.