Blansko

Netradiční místa v okolí Moravského krasu

Moravský kras, Punkevní jeskyně, Macocha, ale i zříceniny hradu nebo hutě. Všechny tyto přírodní, historické a průmyslové památky nalezneme v okolí Blanska na Moravě.  Moravský kras a okolí se tak stává centrem nevšedních výletů.  Na jaká netradiční místa mimo CHKO Moravský kras zavítat se dovíte v článku.

Za historií železárny

Nedaleko Moravského krasu v Blansku se okolo nádraží nachází především průmyslové stavby. Na samém okraji města stojí Klamova huť, které se přezdívá Klamovka. Tato železářská huť, kde se později vyráběla i litina, zde stojí od 50. let 19. Století. Nejzajímavější však na celém objektu je to, že stavba je z části dochovaná a průmyslová výroba probíhá vlastně dodnes.  Nedaleko Klamovy huti leží v Josefovském údolí další huť a to Huť Františka, která již není v provozu.

Po stopách řeky Svitavy

Pokud se od Klamovky vydáte po směru zeleně značené trasy a překonáte stometrové převýšení, dostanete se záhy ke krásnému výhledu na údolí. Celou cestu zřejmě nikoho nepotkáte a uslyšíte jen nádherné ticho, protože tato magistrála nepatří k těm frekventovaným. Při pokračování v cestě dál dojdete k rozcestí a změníte barvu trasy na červenou. Za nedlouho spatříte poopravenou zřícenu Nového hradu. Tento objekt byl dříve významným strážním sídlem. V 19. Století byl však hrad přestavěn a ve 20. století už chátral. Až ochránci přírody z něj udělali hrad znovu přístupný veřejnosti.

Město protikladů

Mezi další známé město Moravského krasu patří například Adamov. Toto město je zajímavé z mnoha pohledů. Není totiž ani čistě historické ani novodobě průmyslové. V Adamově naleznete kostel sv. Barbory, který sám o sobě není ničím význačný. Dominantou kostela je spíše gotický Světelský oltář z 16. Století. Oltář původně ani v Adamově být neměl, ale díky zásluze Aloise II. Z Lichtenštejna se dostal do Adamova.  Hned za kostelem vás však zarazí paneláková výstavba z dob komunismu, která tomuto okolí vzhledově moc nepřispěla.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.