Nevšední střípky Arménie

Klášter Tatev a Kaskády v Jerevanu, které vám umožní prohlédnout si metropoli z opravdu neuvěřitelné výšky. To budou naše dnešní střípky. Pojďte si spolu s námi prohlédnout Arménii z trochu jiného úhlu.

Klášter Tatev

V jižní části Arménie (asi 250 km od Jerevanu) najdete v provincii Sjunik malebný klášter Tatev. Jde o komplex, který zde stojí více než 1200 let. Dívá se do hlubin velkolepého kaňonu řeky Vorotan. V minulosti byste zde našli jednu z nejvýznamnějších středověkých arménských univerzit (Univerzita Tatev), díky níž se nejenom zachovala arménská kultura, ale došlo i k nevídanému rozvoji vědy, filozofie, náboženství a umění. Jedinečná architektura se tu navíc snoubí s divokým rázem krajiny a výhledy do okolí jsou tu opravdu nezapomenutelné.

tat1

Že se vám nechce šlapat až nahoru pěšky? Nevadí. Můžete využít téměř 6 km dlouhou lanovku, nazývanou Wings of Tatev, která nahoru vozí návštěvníky už od roku 2010 a poskytuje všem, kdo se nebojí výšek, nádherný výhled do okolí. Nástupní bod najdete ve vesnici Halidzor a dopraví vás do kláštera i zpět. Jedná se o nejdelší lanovku tohoto typu na světě s největší vzdáleností mezi sousedními lanovými podpěrnými body.

Měli byste vědět: Díky tomu je Wings of Tatev zapsána i do Guinessovy knihy rekordů.

tat3

Kaskády v Jerevanu

Hledáte-li opravdu architektonickou zvláštnost hlavního města Arménie, budou to určitě Kaskády. Se svou šířkou 50 metrů, výškou 302 metrů a 572 stupni vypadají opravdu velkolepě. Ale nemusíte je zdolávat po svých, v jejich útrobách se nachází výtah, který umožňuje všem turistům rychlý a bezplatný přístup na vrchol.

Na něm najdete pouze prostornou vyhlídkovou plošinu. Píšeme pouze, protože původně tu mělo stát ještě sklářské muzeum. Jeho výstavba však byla po několika letech přerušena a dnes tu tak stojí jen zpola zchátralé ruiny. Z vyhlídkové plošiny Kaskád, která stoupá až do výšky 450 metrů nad náměstím Tamaniana, je nádherně vidět celé město a při dobrém počasí i vrcholek hory Ararat, kde podle Bible přistál Noe se svou archou.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.