hrb

Kde najdete největší hřbitov lodí nebo taxíků?

Pátráte-li po nevšedních zážitcích, vyplatí se občas uhnout z osvědčených prošlapaných turistických cest a zamířit tak trochu jinam. Odměnou vám bude rozhodně nevšední zážitek a fotografie, které ze svých cest jen tak někdo nemá.

O hřbitově slonů jste už určitě slyšeli, ale zamířit můžete i do méně přírodních koutů světa. Zavzpomínejte na zlatý věk loďařství nebo se přeneste do časů i míst, v nichž nebylo vlastnictví osobního automobilu zdaleka takovou samozřejmostí jako dnes.

Hřbitov lodí v New Yorku

Že máte tuhle metropoli spojenou spíše s pulsujícím denním i nočním životem? Pak jste ještě nejspíš neviděli průliv Arthur Kill, který odděluje toto město od New Jersey. Ještě za 2. světové války tu panoval čilý ruch. Vláda totiž nechala vyhlásit, že každý, kdo chce dění ve světě trochu napomoci, může právě sem dovést zcela zdarma své dosluhující nebo poškozené plavidlo. Dělníci ho pak rozeberou, využijí na náhradní díly…

… Idea to byla pěkná, ale vzhledem k nebývalému zájmu přestaly zodpovědné úřady velmi rychle stíhat. Nákladní čluny, remorkéry nebo trajekty tak časem začaly reznout a rozpadat se. Dodnes tu lze najít mnohé cenné historické kousky, přímý přístup však už nehledejte, celé prostranství bylo obehnáno plotem. Není divu, vždyť z mnohých lodí dodnes uniká ropa nebo oleje. I tak se však najdou odvážlivci, kteří výstražné cedule ignorují a vydávají se na paluby umírajících plavidel.

Za hřbitovem taxíků musíte do Číny

Ještě před dvěma desítkami let byla koupě osobního automobilu daleko nad možnosti většiny běžných obyvatel Číny. A protože veřejná doprava požadavkům nestačila, staly se důležitým prostředkem pro cestování také taxíky. Se změnou ekonomické situace v nedávné době však většina z nich ztratila využití. A kam s nimi? Největší vrakoviště dnes najdeme v Čchung-čchingu. Je volně přístupné a mnozí turisté sem za vidinou „žlutého moře“ neváhají přicestovat i z velké dálky. Degradace žlutých krasavců však probíhá poměrně rychle, s návštěvou byste tak rozhodně neměli váhat.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *