Nové atrakce, které nabídne Berlín

Berlín

Zažíváme 30. rok od přelomového data 1989. To znamená, že se také blíží mnoho výročí po celé Evropě. Vždyť právě tento rok náš kontinent úplně změnil. V mnoha zemích padly komunistické režimy. Ne jinak tomu bylo i u našich západních sousedů – v Německu. Berlín si toto výročí připomene mnoha způsoby. Dnes se podíváme na to,  jak se tato metropole změní pro turisty. Ti budou totiž moci navštívit nové atrakce spojené s výročím pádu komunismu, který v konečném důsledku vedl i k znovusjednocení Německa.

Zeď u Checkpointu Charlie

První atrakcí, kterou si představíme, je zeď od umělce Yadegara Asisiho. Jde o panoramatickou maketu zdi, který je vysoká 15 metrů. Její délka je pak 60 metrů. Nachází se poblíž místa zvaného Checkpoint Charlie. Za dob studené války šlo ostře sledovaný přechod mezi východním a západním Berlínem. Na zdi samotné je panorama Kreuzbergu a Mitte. Nová atrakce je virtuální realita, která návštěvníky převeze do časů minulých. Tento „výlet do minulosti“ má tři části. V jedné se seznámíte s životem v NDR. Poté se usadíte v malém sále, kde si vyslechnete osudy tří berlínských občanů. Poté si lidé z nich vyberou jednoho průvodce, nasadí si VR brýle a cestou autobusem vidí Berlín za studené války.

Dům budoucnosti

V Berlíně se v těchto dnech však nemusíte jen zaobírat historií. Další atrakcí je totiž takzvané Futurium neboli dům budoucnosti. Expozice, která zde na turisty čeká představuje různé obory. Gastronomii, medicínu i vědu a techniku. Celý komplex pak pomocí těchto oblastí ukazuje, jak bychom mohli žít v budoucnosti. Například zde uvidíte maso vyráběné v laboratořích nebo energeticky a ekologicky nenáročné bydlení.

Berlínská zeď ze sedla kola

Berlín také nabízí cyklotrasu, která vede kolem berlínské zdi. Zabere vám asi 4 hodiny a poznáte místa, kde v minulosti berlínská zeď opravdu stála. Dále vás cyklotrasa povede okolo galerie pod širým nebem, tedy okolo zbytku zdi, s pokreslenými betonovými masivy. Již kultovní je například dílo zachycující polibek komunistických představitelů NDR a SSSR Brežněva s Honeckerem.Berlínská zeď