nazca1

Obrazce na planině Nazca: co o nich ještě nevíte

Planina Nazca: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Přibližně 300 postav od pavouka ke kolibříkovi je vyryto do písku v jižní peruánské poušti, přičemž některé linie se táhnou více než pět kilometrů. Předkolumbovské geoglyfy, které pokrývají asi 322 km, byly dlouho považovány za obří kalendář. Nyní nejoblíbenější teorií je, že označují umístění rituálů obklopujících vodu a plodiny – i když pravda zůstává nepolapitelná.

Civilizace Nazca

Obrazce se nachází v poušti Nazca v jižní Peru. Civilizace Nazca zde vzkvétala v období mezi 200 a 500 před naším letopočtem. Obrazce byly vytvářeny po mnoho staletí a i když je jejich přesný účel sporný, nejoblíbenější je teorie, která tvrdí, že byly vytvořeny jako součást náboženských obřadů. Obrazce se liší složitostí. Stovky z nich jsou jen jednoduché čáry a geometrické tvary; více než 70 jsou zoomorfní obrazce zvířat, jako jsou ptáci, ryby, lamy, jaguáři, opice, ale i lidské postavy. Další obrazce jsou ve tvaru různých květin, stromů a dalších rostlin, ale také různé geometrické tvary, včetně trojúhelníků, lichoběžníků a spirál.

Planina Nazca: Zdroj obrázku Pixabay.com

Jak byly obrazce vytvořeny?

Díky suchému a větrnému klima v regionu jsou linie stále jasné. Konstrukce jsou viditelné ze vzduchu a už méně patrné z úrovně terénu. Linie byly vytvořeny odstraněním oxidovaných tmavších povrchových hornin, které ležely těsně rozptýlené po světlejší zbarvené pouštní pampě. Suchost pouště je dobře uchovala (i když slunce může časem zatemnit odkrytý lehčí písek) a mnoho z nich je dnes jasně vidět.Většina čar je na zemi tvořena mělkým příkopem s hloubkou mezi 10 a 15 cm.

Součástí UNESCO

Celkově je projekt zemních prací obrovský a složitý: oblast má rozlohu 450 kilometrů čtverečních. Největší obrazce dosahují až 370 metrů. Mezi nejkrásnější patří kolibřík dlouhý 93 metrů, kondor o délce 134 metrů, opice s délkou 93 metrů, pavouk dlouhý 47 metrů. Na počátku roku 2011 byly objeveny dvě nové malé postavy, které odhalil japonský tým z univerzity Yamagata. Jeden z nich se podobá lidské hlavě a druhý zvířeti. Od roku 1994 patří obrazce Nazca do Seznamu světového dědictví UNESCO.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *