Ostrov, který je plný záhad a mizejících stromů

Velikonoční ostrov

Ostrůvek o rozloze téměř 164 kilometrů čtverečních místní nazývají Rapa Nui nebo Te Pitoo Te Henua. Oddělený ostrovní národ je zahalen tajemstvím a řada otázek je stále nezodpovězena. Nachází se zhruba 3 700 kilometrů západně od pobřeží Jižní Ameriky a zhruba 1 000 kilometrů od nejbližšího ostrova.

Velikonoční ostrov má dnes své místo v Chile. Stal se velmi dobře známým, díky ohromným sochám zvaným moai. Málokterý kout světa je spojen s tak četnými hádankami jako Velikonoční ostrov.

Obyvatelé malého ostrova tvoří unikátní kulturu

V rámci dědičného složení obyvatelů Velikonočního ostrova nebyla nalezena žádná příměs tehdejších obyvatelů Ameriky, tedy indiánů. Několik odborníků tvrdí, že mají mnoho důkazů, že Velikonoční ostrov byl zabraný Polynésany, kteří přišli přes moře možná již v polovině 1. tisíciletí. Obyvatelé Rapa Nui vytvořili zvláštní kulturu, která je nejvíce oslavována pro 900 úžasných kamenných postav. Kultura prosperovala kolem roku 1200, ale pár stovek let poté přišel úplný úpadek.

Záhadné sochy

Proč byly sochy vyrobeny a kdo je postavil, o tom se stále mluví. Předpokládalo se, že sochy promlouvají k vymřelým předchůdcům nebo božským bytostem, ke kterým se místní jedinci modlili, nebo to byli prostě kamenní strážci ostrova? Jak bylo možné je vztyčit, tak ohromné kusy kamene na kamenných podstavcích? Otázek je mnoho a neznáme odpovědi. Nicméně, neustále se studují zdejší podivná místa plná tajemství… Další hádankou jsou destičky s rytinami v dialektu Rongo-Rongo, které dodnes nikdo nerozluštil. Na Velikonočním ostrově dokonce totálně vymizely stromy.

Velikonoční ostrov 2
Foto: Pixabay

Jedna z hypotéz o tom, že vegetace zmizela, je, že zřejmě došlo k nekontrolovanému vypalování vegetace ostrova, aby bylo možné získat zemědělskou půdu, což je navíc potvrzeno několika archeologickými objevy. Další hypotézy vychází z toho, že zde bylo spousta krys, které sežraly semena palem v takovém množství, že zamezily jejich množení. V každém případě, co skutečně způsobilo zánik všech stromů na celém ostrově, stále není jisté.

Ale největší hádankou je, proč první obyvatelé ostrova skutečně zemřeli? Vymírání prý začalo dlouho předtím, než Evropané dorazili na Velikonoční ostrov. Důvodem zjevně není přítomnost několika nemocí, které byly pro původní populaci neznámé. Proč tedy místní obyvatelé odešli na věčnost, je stále předmětem vyšetřování…

Zdroje info: kudyznudy.cz, cestujlevne.com

Náhledové foto: Pixabay