Pécs

Pécs: město plné historie

Město s tisíciletou historií od dob Římanů až po dnešní den. Na každé ulici i náměstí na vás dýchne kus Evropské historie někdy i bouřlivé.  Jedná se o Maďarské Pécs, které má očarující atmosféru. Pokud byste sem chtěli zavítat, město naleznete na jihu Maďarska, u hranic se Srbskem a Chorvatskem.

Historie města a původ názvu

Název Pécs je odvozeno ze středověkého jména  Quinque Ecclesiae neboli 5 kostelů. Český ekvivalent tohoto názvu je Pětikostelí. I znak města má v sobě 5 kostelů. Jako už bylo v úvodu napsáno, historie tohoto města je opravdu pestrá. Historii zde ovlivnilo mnoho národů a kultur, což se odrazilo v kulturním bohatství i v architektuře.  A i díky tomuto aspektu se Pécs těší vysoké návštěvnosti z řad domácích a zahraničních turistů. Ovšem bohatá není jen historie, ale i současnost. Je zde pořádáno spoustu festivalů a ne náhodou bylo toto město evropským městem kultury za rok 2010

Vliv Římanů

V Pécs pocítíte středomořskou atmosféru, i když to moře tu chybí. Město se rozkládá v nížině, která je chráněná pohořím Mecsek. Toto příznivé klima se zalíbilo už Římanům. Ti zde přinesli křesťanství. Římané si tady pochvalovali podmínky pro pěstování ovoce, ořechů a hlavně vinné révy. Což zůstalo dodnes, jelikož víno je tu opravdu vyhlášené. Pětikostelí, jakožto nejvýznamnější památce v Pécs, se vděčí právě Římanům. V roce 2000 byla také připsané do seznamu světového dědictví UNESCO. Ke známé části Pětikostelí patří nekropole či komplex mauzoleí se zdobenými 16 velkými hrobkami dalšími 100 malými hrobkami. Hrobky zdobeny nástěnnými malbami s křesťanskými motivy jsou důkazem období rané říše římské.

Katedrála sv. Petra a Pavla

Na místě nekropole bylo v roce 1009 založeno biskupství, byl vystavěn první chrám a během 11. století došlo k několika přestavbám. Přestavbu z poslední čtvrtiny století, můžete vidět i dnes a to v kryptě katedrály sv. Petra a Pavla. Samotná katedrála také prošla úpravami napříč stoletími a románská podoba, ta původní byla navrácena až v 19. století.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *