per1

Peru se přidalo ke státům, které chtějí omezit vstup návštěvníků na své památky

Zátoka Maja v souostroví Pchi Pchi z filmu pláž, Komodské ostrovy… vybrali jsme namátkou dvě nejznámější místa, kam mají od letošního roku turisté vstup výrazně omezen, případně úplně zakázán. A nedávno se k nim přidalo i další známé turistické lákadlo – peruánské Machu Picchu.

Peruánské úřady jsou totiž znepokojeny tím, jak rychle probíhá degradace celého komplexu. Reálně prý hrozí, že další generace budou na jeho krásu vzpomínat už jen při pohledu na staré fotografie. A právě proto se rozhodly zasáhnout.

Do Machu Picchu jen na tři hodiny denně

Prozatím se naštěstí nechystá jeho úplné uzavření, ovšem výrazné omezení provozu ano. Jen na tři hodiny denně, zní z vyšších míst. Ale které tři hodiny to budou je zatím otázkou. Následovat totiž bude několikaměsíční testovací provoz, jež pomůže tuto dobu vhodně určit.

Mezi jeden z nejoblíbenějších zážitků pro všechny, kteří si chtěli návštěvu staré indiánské památky užít tak trochu jinak, byl rozhodně ranní výstup na terasu nad ním a pozorování slunce, vycházejícího za vrcholem nevšedně tvarované hory v pozadí. Zda se však i do budoucna budeme moci těšit z z tohoto pohledu zůstává záhadou.

Ošlapané schody jako impuls

Nejvíce je prý celý proces ničení vidět na některých schodištích, jež jsou nohama turistů sešlapány třeba i o několik centimetrů. A stejně jsou na tom i patra v chrámu Slunce, Intihuataně a na Kondoře. Míst, kam se turisté vydávají nejčastěji.

Cesta sem přitom není vůbec snadná. Machu Picchu se totiž vypíná ve výšce 2 400 metrů nad kaňonem řeky Urubamba. A koho neodradí náročný výstup, bude jistě nepříjemně překvapen vysokými cenami a to tím spíše, že turisté musí zaplatit až 3x více než místní obyvatelé. Ani to však evidentně masy turistů od návštěvy tohoto úžasného pokladu Incké říše neodradilo. Opatření peruánské vlády jsou tedy vlastně zcela pochopitelná.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *