Pět hradů Česka, které nesmíte vynechat

Křivoklát

Máte rádi návštěvy historických budov hradů či jejich zřícenin? Nebo se dokonce pokládáte za znalce místních českých hradů? Pak zpozorněte. Nabízíme vám totiž seznam pěti hradů, které se nachází v České republice a které by český turista neměl vynechat. Byli jste na všech?

Křivoklát

Jeden z nejstarších hradů Česka. Zmiňoval se o něm již Kosmas ve své kronice. Dlouho v minulost sloužil tento hrad jako státní vězení. Nedobrovolně zde pobýval například i Karel IV. Stará věž Křivoklátu nabízí návštěvníkům úchvatnou podívanou na zdejší lovecké sbírky či rytířský sál s gotickým uměním a sochami. Stejně tak je zde populární procházka po křivoklátských hradbách či výlety po okolí, kdy se na hrad můžete podívat z jiní perspektivy.

Zvíkov

Jde o hrad, který se nachází mezi Vltavou a Otavou. Hrad vyl založen Přemyslovci již ve 13. století. Nalézt zde můžete velkolepé zrekonstruované sály, Hlízovou věž či hradní kapli. Ve zdejším sklepení pak pravidelně zimují netopýři.

Loket

Loket platil ve středověku za nejpevnější hrad v Evropě. Kdo dobude Loket, dobude Česko. Říkalo se. Loket nabízí k návštěvě 26 metrů vysokou hradní věž s výhledem na okolí. Stejně tak jsou hezká další místa na tomto hradě. Například mučírna, která nabízí návštěvníkům jak vizuální, tak zvukové zážitky. Vystavuje se zde také sbírka starého porcelánu nebo ručně zdobené porcelánové hlavičky dýmek.

loket

Foto –  Commons wikimedia 

Pernštejn

Dalším hradem, na který byste neměli zapomenout, je Pernštejn. Jde opět o hrad původně z 13. století a jeho majestátní podoba přímo k návštěvě vyzývá. Nikdy v historii nebyl Pernštejn dobyt. Je zde několik prohlídkových okruhů, které vám dají poznat zdejší historii i historii hradu. Natáčelo se zde mnoho pohádek. například Sedm krkavců, Čert ví proč nebo Jak se budí princezny. Nyní se také pracuje na obnově místních zahrad. I ty budou tedy v budoucnu lákadlem pro turisty.

Helfštýn

Posledním doporučovaným českým hradem je hrad Helfštýn. Pochází ze 14. století a dnes má renesanční podobu. Před renesanční přestavbou šlo spíše o gotické opevnění. Mimo historických míst a místností je Helfštýn spjat také s mezinárodním setkáváním uměleckých kovářů. Každý rok v závěru srpna zde můžete vidět zajímavá umělecká díla. Naleznete je zde však také ve stálé expozici.

helfstyn

Foto (Helfštýn) – Pixabay

 

Zdroj: https://www.idnes.cz/cestovani/po-cesku/ceske-hrady-tipy-na-vylet-helfstyn-loket-krivoklat-pernstejn-zvikov.A200605_114501_po-cesku_taj/5#space-a

Náhledové foto (Křivoklát) – Pixabay