Piják lužní není jen „divné“ klíště. Přenáší nebezpečnou nemoc, kterou málokdo rozezná. Neoerlichióza přitom umí potrápit

Neoerlichióza, klíště, Piják lužní, nemoc, nemoc z klíštěte

Piják lužní není jen „divné“ klíště. Přenáší nebezpečnou nemoc, kterou málokdo rozezná. Neoerlichióza přitom umí potrápit. V posledních letech se v Evropě objevila nová hrozba v podobě pijáka lužního, vědecky známého jako Dermacentor reticulatus.

Tento druh klíštěte, který se dříve vyskytoval pouze v jižních částech Evropy a v Africe, se nyní dostal do střední Evropy, k čemuž mu nejspíše napomáhají stěhovaví ptáci a klimatické změny. Výskyt tohoto klíštěte je tak stále častěji zaznamenáván v různých regionech, včetně České republiky a Slovenska. A může být opravdu nebezpečný.

Piják lužní a neoerlichióza

Piják lužní je schopný přenášet na člověka několik závažných onemocnění, včetně veřejnosti dobře známé boreliózy a klíšťové encefalitidy. Toto klíště je však také přenašečem méně známého, ale potenciálně smrtelného onemocnění zvaného neoehrlichióza, spolu s dalšími vzácnými chorobami, jako je tularémie a omská hemoragická horečka.

Foto: Pixabay

Co je neoehrlichióza?

Neoehrlichióza je nové infekční onemocnění způsobené bakterií Candidatus Neoehrlichia mikurensis. Tento patogen se zaměřuje především na cévní endotel (výstelku cév), což vede k řadě závažných zdravotních problémů. Neoehrlichióza byla poprvé identifikována v roce 2010 a představuje největší riziko pro osoby s oslabeným imunitním systémem.

Příznaky neoehrlichiózy

  • Vysoká horečka
  • Bolesti svalů a kloubů
  • Poruchy oběhového systému

Diagnostika a léčba neoehrlichiózy

Přesná diagnóza neoehrlichiózy je zásadní pro účinnou léčbu. Onemocnění je obecně léčitelné specifickými antibiotiky, pokud je zachyceno včas. Informovanost a včasný lékařský zásah jsou klíčové, protože počáteční příznaky mohou být nespecifické a snadno zaměnitelné za jiná běžná onemocnění.

 

Zdroj: https://www.kliste.cz/cz/vse-o-klistatech/clanek/neoehrlichioza, https://www.gentrend.cz/cs/sluzby/diagnostika-onemocneni-prenasenych-klistaty/neoehrlichioza

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.