Plitvická jezera poškozuje masový turismus – nedávno dostala další ránu

Jde o jedno z nejznámějších lákadel Chorvatka. Ročně ho navštíví velké množství turistů – ovšem to rozhodně nemusí být jen pozitivní zpráva. Naopak, někdy je masový turismus spíše na škodu.

Plitvická jezera patří k nejkrásnějším přírodním lokalitám na územ Evropy. Návštěvníky lákají především na nádherně zbarvenou vodu, ale také na divokou přírodu a množství chráněných zvířat.

Za čím se vyplatí zamířit

Asi nejfotografovanější částí celého parku jsou rozhodně vodopády. Není divu, vždyť jich tu najdete okolo 140 a nezaostávají ani jeskyně a zřídla, těch tu lze obdivovat okolo dvaceti. To však zdaleka není vše.

Krása vody se snoubí s divokou přírodou. Jde především o lesy, díky nimž je procházka po parku i během těch nejparnějších dnů překrásným zážitkem. Jsou tu lesy listnaté i jehličnaté, převažují tu však především smrky a tisy. Ovšem při toulkách krajinou se můžete potkat i s jejími divokými obyvateli. A to především ve chvíli, kdy si vyberete ty nejodlehlejší z šesti nabízených tras.

Foto: Pixabay

U Plitvických jezer žijí divoká prasata, srnky a velmi vzácně také medvědi. To koneckonců můžete odhadnout už z toho, že právě tohle zvíře má zdejší park ve znaku, takže na procházkách se určitě vyplatí sázet na zvýšenou opatrnost.

Masový turismus Plitvická jezera poškozuje

Každý rok sem zamíří neuvěřitelné množství turistů, takže především v letní sezóně je tu na mnoha místech leckdy opravdu hlava na hlavě. Ale ve hře nejsou jen masové tlačenice, negativní dopady lze pozorovat i jinde. Například v roce 2018 musela správa parku přistoupit k tomu, že přestala vodu v jezerech označovat jako pitnou. Důvod? Příliš velké fekální znečištění. Koupání je tu také zakázáno. Ovšem naopak svezení oficiálním parníkem je zcela bezpečné a po všech stránkách úchvatné.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Plitvick%C3%A1_jezera

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.