Po stopách spisovatele Victora Huga: Jakou roli v jeho životě sehrál chrám Notre-Dame a v které pařížské restauraci nejraději jídával

Pojďme se podívat do Paříže, kde najdete spoustu krásným míst. Víte, že nemalý vliv na existenci chrámu Notre-Dame mělo i dílo Victora Huga? A která pařížská restaurace patří k nejstarším na světě?

Jak kniha zachránila chrám Notre-Dame v Paříži

Život francouzského spisovatele Victora Huga je úzce spjat s Paříží. Sice se v ní nenarodil, jeho rodištěm bylo město Besançon na východě Francie, ale stalo se dějištěm jeho nejvýznamnějších románů, jež se zapsaly do světové literatury. Řeč je zejména o románě Chrám Matky Boží v Paříži z roku 1831 s hlavním hrdinou hrbatým zvoníkem Quasimodem. Kniha byla přeloženo do mnoha jazyků a z Huga udělala nejslavnějšího žijícího evropského literáta.

Měla však ještě jeden velký význam. Ani se totiž nechce věřit, že v době, kdy román Hugo psal, byla katedrála Notre-Dame chátrající středověkou památkou, k níž sami Pařížané neměli úzký vztah a kterou považovali spíše za pozůstatek temné doby. Teprve věhlas knihy Chrám Matky Boží v Paříži zažehl ve čtenářích touhu toto monumentální dílo poznat na vlastní oči a k chrámu začaly proudit davy lidí. To mělo za následek, že se město začalo o jednu ze svých nejkrásnějších historických památek zase pečovat.

Foto: Google Maps

Pařížský podnik Le Procope

Na Rue de l´Ancienne-Comédie v Paříži stojí již od roku 1680 podnik Le Procope. Jedná se o jednu z nejstarších restaurací na světě. Traduje se o ní, že tu Pařížané poprvé ochutnali kávu. Vznikla za vlády krále Ludvíka XIV, v 18. století ji navštěvoval budoucí prezident USA Thomas Jefferson, scházeli se v ní Jean-Jacques Rousseau i Voltaire. Jeho stůl je dokonce možné si zde prohlédnout i v současnosti. Kromě nich ale Le Procope byla místem, kde rád chodil také Victor Hugo. Zmínku o této restauraci najdete i v jeho románu Devadesát tři.

Chrám Notre-Dame v Paříži. Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.