To nejlepší z Islandu – co určitě nevynechat

Přemýšlíte nad tím, jak si sestavit itinerář pro svou zahraniční dovolenou? Island patří zcela jednoznačně k místům, která se pravděpodobně turistům letos v létě otevřou, tak proč nebýt připraven už takříkajíc dopředu?

Poradíme vám, kam se vydat a co zaručeně nevynechat. Snadno si tak naplánujete svůj výlet od A až do Zet.

Kde začít? Určitě v NP Thingvellir

Jde asi o nejdůležitější místo islandské historie. A mimochodem – právě tady se od sebe odlučují euroasijské a severoamerické tektonické desky. Navštívit určitě musíte zdejší největší přírodní jezero, vodopád Gullfoss přezdívaný zlatý, Jestřábí údolí a gejzír Strokkur (s výškou 15-30 m). A uniknout by vám neměla ani historická osada Skálholt, současné sídlo islandského biskupa.

Další den doporučujeme navštívit Duhové hory alias Landmannalaugar, těšit se můžete na labyrint barevných lávových balvanů či na slavné kráterové jezero Ljótipollur. Jako další oblast k návštěvě doporučujeme jeden z nejznámějších vodopádů této země Seljalandsfoss. Minout nesmíte ani sopku Eyjafjallajökull a blízké ptačí kolonie.

Island

Zdroj obrázku: Pixabay

Cesta za největším ledovcem Evropy

A kam dál? Určitě do NP Vatnajökull, který vznikl spojením NP Skaftafell a NP Jökulsárgljúfur. Společně si dali jediný cíl – ochránit největší ledovec v Evropě. V blízkosti se nachází také unikátní ledovcová laguna Jökulsárlón či tzv. Diamantová pláž.

A určitě vás zaujme i nejmladší souostroví Evropy Vestmannaeyjar, k němuž se ovšem budete muset vydat trajektem. A nesmíte si nechat ujít ani výstup na stále aktivní sopku Eldfell, která naposledy vybuchla v roce 1973. Jde zkrátka o lákadla Islandu, která by vám určitě neměla uniknout.

Zdroj: https://refresher.cz/34519-10-fascinujicich-veci-ktere-jsi-mozna-nevedel-o-Islandu-Aplikace-proti-incestu-a-neviditelni-elfove

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.