960px-Vrbatovo_návrší

Poslední závod: Příběh lyžařů Hanče a Vrbaty opět ožije ve filmu

V roce 1913 se v Krkonoších proběhl těžký mezinárodní závod běžkařů na 50 kilometrů, na jehož konci byli dva mrtví – Bohumil Hanč a Václav Vrbata. Jejich příběh se rozhodl zfilmovat režisér Tomáš Hodan. Jak se tragédie odehrála?

Hory jsou zrádné

Velikonoce v roce 1913 byly ve znamení na krkonošské poměry teplého počasí. 24. března toho roku odstartoval krátce po sedmé hodině ranní závod běžců na lyžích. Kvůli teplu vyrazili ze startu na Labské boudě jen košilích a kalhotách, bez rukavic a čepic. Což se později ukázalo jako zásadní chyba. Bohumil Hanč, v té době šestadvacetiletý, se ujal vedení a snil o získání dalšího mistrovského titulu. Doma v Hrabačově na něho zatím čekala těhotná manželka Slávka, které slíbil, že se závoděním již skoncuje.

Dům B. Hanče v Hrabačově. Foto: Jiri Matejicek – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52226638

V hlavní roli počasí

V devět hodin se prudce změnilo počasí, ochladilo se a z deště se stál sníh. O hodinu a půl později přišla vichřice a do ní hustě sněžilo. Závodníci postupně závod vzdávali, jen Hanč stále pokračoval dál. Nakonec zůstal ze všech účastníků na trati jediný. Zmožený chladem potkal v mlze svého přítele Vrbatu, jenž ho původně přišel jako závodníka povzbudit a který mu věnoval svůj kabát a čepici. Tím si bohužel nad sebou nevědomky vynesl ortel smrti. Byl nalezený umrzlý na návrší mezi Harrachovými kameny a Zlatým návrší, dnes nesoucí název jako Vrbatovo návrší. Hanče objevil německý závodník Emerich Rath ještě živého, ale silně podchlazeného a zcela vyčerpaného pod Zlatým návrším. Zanedlouho na Labské boudě zemřel na zástavu srdce.

Nový připravovaný film Poslední závod

Nosným momentem připravovaného filmu bude určitě hrdinský čin Vrbaty, který neváhal zachránit svého přítele i za cenu oběti svého vlastního života. Ve snímku se režisér Tomáš Hodan chce také zaměřit na historické křivdy a česko-německé vztahy před první světovou válkou a vlastenectví. Závod má zdokumentovaný minutu po minutě, aby ho mohl věrně přenést na filmové plátno. V hlavní roli Bohumila Hanče by se měl objevit Kryštof Hádek.

Vrbatovo návrší. Náhledové foto: Wikimedia Commons / Maoman – Own work /Public Domain /https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11549450

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *