ptakopysk

Symbol Austrálie je v ohrožení, pro ptakopysky se otevřel první oficiální útulek

Snad žádný kontinent nebyl v poslední době zasažen tolika katastrofami, jako právě Austrálie. Lesní požáry, sucho… To vše znamená pro místní unikátní flóru a faunu velké nebezpečí.

A nepřekvapí tedy, že se na seznamu ohrožených druhů ocitla i známá ikona celého kontinentuptakopysk podivný (Ornithorhynchus anatinus). Místní však naštěstí rozhodně nesedí s rukama v klíně a v těchto dnech tak vyrostl útulek, který se postará o zraněná zvířata, ale také se pokusí o odchov tohoto zajímavě vyhlížejícího živočicha v zajetí.

Útulek najdete asi 400 kilometrů od Sydney

Za celou akcí stojí Cameron Kerr, který šéfuje spolku na ochranu přírody Taronga. Znát ho můžete také jako provozovatele zoo v Sydney a v Dubbo. Postupně zde má vzniknout dokonce i malá rezervace, která by měla vytvořit ideální podmínky pro přežívání ptakopysků.

Foto: Qualiesin / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

A co vlastně za úbytek populace ptakopysků může? Zejména obrovské požáry, které se kontinentem přehnaly v roce 2019. Během nich zničily plameny okolo 12 milionů hektarů. A chcete-li další smutné číslo, pak se odhaduje, že tomuto nezkrotnému přírodnímu živlu padly za oběť asi tři miliardy zvířat. Pro ptakopyska pak představují problém i změny vodních toků, v nichž nachází svůj domov. To souvisí nejenom s požáry, ale také se změnami klimatu.

Ptakopysk se od ostatních savců značně liší

Je to obojživelný savec, kterého najdete výhradně na území Austrálie a v Tasmánii. Má srst, plovací blány a čenich, který ze všeho nejvíce připomíná zobák kachny. V zajetí se mu zatím příliš nedaří, prozatím se podařilo odchovat mláďata jen na území Austrálie. Nový útulek se proto bude snažit o zisk co největšího množství informací, které by mohly posloužit jako základ chovatelům po celém světě.

Zdroj: Lidovky.cz/relax/

Náhledové foto: Peter Scheunis / Creative Commons / CC-BY-1.0 (bez úprav)

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *