Poznávací zájezd Peru: Paracas a Ballestas

Paracas

Jestliže hodláte navštívit exotické země, které se vyznačují spoustou zajímavostí a přírodních krás, vyplatí se Jižní Amerika. Jestliže počasí v Peru dovolí, nabídnou se vám opravdu krásné scenérie, které není možné spatřit nikde jinde na světě. Naším tipem jsou poloostrov Paracas a ostrovy Ballestas, které bývají také mnohdy označovány jako Galapágy v Peru. My se právě na ně soustředíme podrobněji a podíváme se, jakými krásami oplývají.

Jak se dostat na Ballestas a Paracas?

V první řadě je třeba uvést, jak se lze do zmiňovaných lokalit vlastně dostat. V každém případě využijte služeb cestovních agentur, které mají své sídlo třeba v hlavním městě Peru. Většinou nabízejí úplně totožný program, který spočívá v ranní návštěvě Islas Ballestas a odpolednímu putování po Paracasu. Po zastávce u zvláštního přírodního obrazce Cendelabre již poputujete přímo k samotným ostrovům. Ty ostatně je možné spatřit již před výjezdem alespoň v obrysech.

Ballestas

Ballestas je rájem zvířat

Cesta k ostrovům Ballestas trvá přibližně hodinu. Vypadají na první pohled jako strmá skaliska, která ční vysoko nad hladinou. Dostat se na pevninu je nemožné, nicméně polorozbořené objekty můžete klidně sledovat i z pevniny. Jednou za období 7 let sem přijíždějí sběrači gauna, což je ptačí trus používající se jako hnojivo na přírodní fosfátové bázi. Právě toto hnojivo je dlouholetým předmětem sporů, jež se rozhořely mezi Peru a Chile. Na skalách uvidíte tisíce ptáků, kormoránů a také tučňáka Humboldtova. Pod hladinou možná spatříte lachtany či lvouny.

Žluté útesy na Paracasu je geologický skvost

Na Paracas se vydávají turisté spíše za zhlédnutím ryze geologických skvostů. Od roku 1975 patří mezi přírodní rezervace a jeho hlavní atrakcí jsou skvostné vysoké útesy, jež vznikly díky usazování nejrůznějších látek. Někde lze dokonce spatřit i červený písek. Mnohé cestovky lákají poznávací zájezd Peru na skalní bránu La Catedral, kterou už ale díky nedávnému zemětřesení bohužel nespatříte.

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.