Příručka pro přežití: Na co nezapomenout při zdolávání hor

Krása hor

Češi se hromadně přesouvají na hory každou zimu. Někteří míří do vysokých hor, jiní dávají přednost Alpám nebo Bulharsku, které návštěvníkům nabízí lyžařská střediska. Jezdíte na hory i vy? Pokud potřebujete ze své lyžařské příležitosti vytěžit maximum, poradíme vám, jak se sbalit a na co myslet, aby vám nic nechybělo a nemuseli jste se potýkat se zbytečnými problémy.

Omezte nepříjemná překvapení

Připusťme, že jste si již vybrali svůj cíl a rezervovali si pobyt. První věc, kterou byste měli udělat, je zkontrolovat si lyžařské vybavení — leží ve sklepě nebo v garáži, kde odpočívá do následující sezóny. A tak najdete poškozený kus, který vyměníte za zcela novou výbavu. Vzhledem ke značným nákladům spojeným se zimní dovolenou se může hodit volba odložené splátky.

Oživte svůj zimní outfit

Má váš lyžařský kabát to nejlepší už dávno za sebou? Nebo jste po roce šokováni zjištěním, že se do něj prostě nevejdete? V současné době si budete moci vybrané kousky vyzkoušet v pohodlí svého domova zdarma, otestovat, jak vám padnou, a zaplatit za ty, které opravdu využijete. Teploty na horách často klesají hluboko pod nulu. Připravení vládci bílých svahů vám řeknou, že se v zimě neobejdou bez funkčního oblečení ze speciálních materiálů nebo merino rouna.

Zdraví je přednější

Pokud se chystáte do zámoří, abyste si užili hřebeny, buďte opatrní a nezapomeňte si vyžádat cestovní pojištění. S vhodnými ochrannými pomůckami navíc budete moci snížit možnost zranění. Ochranná helma je samozřejmostí, ale neprohloupíte ani v případě, že si navíc zaručíte ochranu s chráničem páteře nebo zad. To platí zejména v případě, že rádi sjíždíte černé sjezdovky nebo zkoumáte nový terén.

Zasněžené hřebeny
Zdroj: Pixabay

Dávejte si také pozor na prudké horské slunce. Potkáváte v zimě usměvavé jedince s popálenými nosy? To jsou lyžaři, kteří si do hor nepřibalili opalovací krém s SPF. Sluneční paprsky jsou ve velkých výškách nelítostné a na vaší pokožce působí, i když je pod mrakem. Spolehněte se proto na opalovací krém s ochranným faktorem SPF 50 nebo vyšším.

Cestujte bez překážek

V případě, že jedete autem, je dobré nechat si před dlouhou cestou zkontrolovat vůz v autoservisu. Nezanedbávejte sněhové řetězy. Kromě toho, že vás dokážou vytáhnout ze sněhové závěje, jsou také povinné v několika odlehlých zemích. A jejich absence se může nepříjemně prodražit. Zjistěte si co budete během cesty potřebovat!

Zdroje info: cestovatele.cz, novinky.cz

Náhledové foto: Pixabay