Prokletá samota Pohádka: Nejhrůznější usedlost v Česku byla domovem masového vraha Roubala

samota-Pohádka-Čachrov

Jakkoliv název samoty „Pohádka“ zavání pohádkovými časy, nenechte se mýlit. Pojďte spolu s námi odhalit tajemství Pohádky jako vystřižené z hororu.

Místo vzdálené od civilizace, ale nikoliv od temného příběhu

Samota Pohádka, dříve Christlhof, leží asi osm kilometrů od města Čachrov. Z Čachrova se vydáte po modré turistické trase do Bradné. Odtud po necelých 3 km odbočíte z modré do lesa a dojdete k bývalé usedlosti Pohádka. Leží zde jakoby zapomenutá, opuštěná. Nicméně její historie mnohým ježí chlupy na nohou i na rukách. Nad Pohádkou prý visí po pár staletí kletba.

Traduje se, že návštěvník, jenž v Pohádce přespí, do roka zemře

Možná i proto současní majitelé pouze Pohádku vlastní a nijak ji neopravují? Naopak ji nechávají chátrat? Bojí se, že by se kletba přenesla i na ně? Samotu v lesích v současné době vlastní dva manželské páry, jimž patří i pozemky kol kolem.

Nicméně není snahy o zvelebení upadající samoty. Nad chátrajícím tehdejším statkem se stahují černá mračna. Jejím posledním nájemníkem, který v ní přespal, byl sériový vrah Roubal.

Pojďte s námi do Pohádky a seznamte se s její historií

Začátkem devatenáctého století žila v chatrči pod usedlostí Pohádka opuštěná stará podivínka. Jak už to bývá, když je někdo jiný, znelíbí se ostatním. Tak se i stalo. Stranila se lidem, sbírala byliny, vařila různé lektvary. Lidé o ní začínají smýšlet jako o čarodějnici. Připisují jí veškeré zlo, jež se ve vesnici stane. Šuškají si mezi sebou, že se v polorozpadlé barabizně dějí divné věci.

V roce 1828 dojde v nedalekém Strážově ke zničujícímu požáru

Z požáru lidé viní onu čarodějnici. Načež se za ní sborem vydají. Jsou rozhořčení a volají po pomstě. Není síly je zastavit. Nešťastnici vyvlečou na palouk, kde je zlynčována. Nemilosrdně ji ukamenují. Její domek poboří. Čarodějnice objímajíc strom umírá a prokleje celé místo i s majitelem. To vše se stalo na louce u Pohádky.

Druhá teze říká, že pobitou stařenu vhodili do domku a domek zapálili. Nicméně kletba byla vyřčena. A na Pohádce se rodu Pangerlovým přestává dařit. Klid je ten tam. Začínají se objevovat nepochopitelné úkazy. Přicházejí šílené noční můry, je slyšet pláč neznámého původu.

Pohádka je nejmladší ze tří domů rodiny Pangerlových

První domek zde rod Pangerlů vystavěl už v šestnáctém století. Samotná Pohádka vznikla ve století devatenáctém. Je nejmladší z trojice statku. Možná proto zbyla už jen ona sama, resp. žalostné ruiny vyvolávající tíseň, bol a smutek. Tím spíše, že nešťastné události se začínají hromadit. Syn Pangerlových se vrací z druhé světové války, kterou jakoby zázrakem přežil. Nakonec ho někdo zastřelí těsně před tím, než vstoupí do rodného domu.

Další kříž nad Pohádkou učinil odsun Němců

I když statkář Pangerle byl dříčem a staral se o svůj majetek až do roztrhání těla, pro místní to byl „nácek“.  Došlo k vyhlášení odsunu Němců. Mezi lidmi vzplanula nenávist. Rodina Pangerlových musela v roce 1947 opustit svůj domov.

Pohádka osiřela

Při pohledu na Pohádku mrazí. Ačkoliv se v domě vystřídalo několik nájemníků, žádný nevydržel. Nevysvětlitelné jevy pokračují. Nikdo neví proč. Obyvatelé mívají hrůzné děsy a vidiny. Pociťují nápor negativní energie.

Jednu ženu popadl amok, zbláznila se a spolu s dětmi utekla. Její muž neunesl její ztrátu a oběsil se. Co se děje? Že by se vracela duše nešťastnice, kterou kdysi místní lidé ukamenovali? Lidé se začínají tomuto místu vyhýbat. Pohádka pustne.

Přichází nový majitel. Vrah Roubal. Lidé ho mají za milého člověka

Ivan Roubal se nastěhuje do Pohádky v roce 1991. Je mu čtyřicet let. Chová zde slepice a vietnamská prasata. Do té doby má téměř čistý trestní rejstřík. Ale od doby, co se usídlil na Pohádce, se vše mění. Prokletí pokračuje? O rok později naplánuje a bez slitování provede svou první vraždu. Až poté lidé z Čachrova zjišťují, jaký je manipulátor. Na oko milý soused, na druhou stranu vrah.

Chladnokrevně zabije další 4 lidi a využívá jejich majetek. Nicméně existuje domněnka, že další dva – manželskou dvojici, zavraždí právě na Pohádce. Jejich těla se ale dodnes nenašla. Ve skutečnosti nikdo ovšem neví, kolik zavražděných má Roubal na svědomí.

Policie začíná vraha stíhat

Roubal uprchne z Pohádky a zanechává zvířata svému osudu. Lidé se nechtějí k domku přiblížit. Mají pocit, že nad Pohádkou visí Damoklův meč. Po určitém čase se přece jen najde pár odvážlivců a přiblíží se k domu. Avšak uvítá je už jen pach rozkládajících se zvířat.

Tragédie pokračuje

V roce 2010 Pohádku zapálil žhář. Chtěl zrušit kletbu či se pomstít? Existuje svědectví několika odvážlivců, kteří se v noci vydali na průzkum. Prý po půlnoci zaslechli klapot dřeváků po polorozpadlých schodech. A zároveň se měl ozývat divný srdceryvný nářek.

Kdo prý do sutin vstoupí, přepadne ho tíseň a má stále potřebu se ohlížet, zda za ním někdo nejde. Jisté je jen jedno. Pohádkový příběh to není. Naopak z něho mrazí. 

Zdroje: zaniklevesnice.cz, idnes.cz, wikipedie

Náhledové foto: Autor: Xb.h595 – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=93143454

favicon

V Čechách je krásně, tak proč někdy nevyrazit za hranice všedních dnů...?