foto2

První fotografický festival v Číně má opravdu krátkou historii – přesto prosperuje a věnuje se i koronaviru

Čína sama sebe ráda deleguje do pozice země, která se k moderním technologiím staví maximálně přívětivě a v tomto směru si dokonce dovoluje určovat světové trendy. Ovšem nebylo tomu tak vždy.

Koneckonců, stačí se podívat na délku některých jejích kulturních tradic. Tipli byste si, kdy Čína uspořádala svůj první fotografický festival? Možná vám pomůže nápověda, jež vám osvětlí stáří nejstaršího a nejvýznamnějšího fotografického festivalu světa, konaného každoročně v Arles. Brány prvního ročníku se otevřely v roce 1970.

Čína má oproti západu značné zpoždění

To nejstarší akce tohoto typu v zemi čaje, je podstatně mladší. Úplně první Festival čínské fotografie se konal v roce 1989 a to ve městě San-men-sia v provincii Che-nan. Dnes se ovšem těší nebývalé pozornosti a i za tuto poměrně krátkou dobu si vybudoval značný vliv a důležitou roli „při vyhledávání a představování nových talentů a při podpoře mezinárodní výměny zkušeností,“ jak o něm tvrdí oficiální zdroje.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Ani Čína se nevyhýbá světovým tématům

A na co se letos návštěvníci této akce mohou těšit? Ne, rozhodně není pravdou, že Číny se aktuální světová pandemie nijak netýká. Ve skutečnosti je to přesně naopak. V průběhu festivalu se totiž uskuteční hned několik výstav, které se budou zabývat různými tématy. Nosným tématem bude chudoba, ale i boj s pandemií COVID-19.

A pokud by vás zajímala přesnější čísla, pak vás určitě potěší, že v rámci festivalu bude představeno více než 4000 uměleckých děl, jejichž autorství si může připsat asi 1100 fotografů. Určitě tedy bude na co se dívat.

Škoda jen, že jsou aktuálně prakticky všechny lety zrušeny. Bylo by zajímavé sledovat, jak se o koronaviru referuje v zemi, která velmi pravděpodobně stála na jeho počátku.

Zdroj Náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

3 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *