epirus1

Řecko – to nejsou jenom pláže. Vyzkoušejte hory!

Řecko je doslova prošpikováno půvabnými horami a turistickými chodníčky, jen se o nich nemluví tak často, jako o bílém písku a průzračné mořské vodě. Máte-li chuť na trochu netradiční dovolenou, vsaďte na horský region Epirus.

Ve staré řečtině znamenalo Epirus prostě světadíl. Tento název poukazoval na to, že Epirus byl od zbytku Řecka vždycky tak trochu stranou. To je v dnešním „přeturistovaném“ světě naopak výhoda. A na kráse mu neubírá ani to, že je dnes rozdělen na řeckou a albánskou část.

Auto nebo autobus – jinak to nepůjde

Region Epirus začal pracovat na rozvoji své infrastruktury teprve před několika lety. Dostanete se sem pouze po čtyřech kolech, za pomoci často zmatených ukazatelů. To není právě nejlepší reklama. Ale jestliže vás to neodradí, může se snadno stát, že budete mít nádherné horské výhledy jen sami pro sebe!

Velkým lákadlem zdejších hor jsou zejména doposud funkční vápencové a dřevěné mosty, sloužící v dřívějších dobách jako spojnice mezi horskými vesničkami. Navštívit jich lze okolo sedmdesáti, a protože k většině z nich žádné ukazatele nevedou, půjde o vskutku dobrodružnou výpravu.

epirus2

Epirus – region nejvyššího z bohů

I nejvyšší bůh Zeus hledal údajně v odlehlosti zdejších hor potřebný „klid na práci“ a nechal si v Dodoně postavit známou věštírnu. Ale činili se i „obyčejní mniši.“ Dnes tak můžete navštívit například klášter Moni Tsoukas s nádherným výhledem na kaňon Arachthos, nebo půvabný klášter Filantrhopinon, ležící v blízkosti města Ioánnina.

Národní park Vikos–Aoös váš výlet završí

A to doslova, nabízí totiž hned několik turisticky přívětivých horských vrcholků pohoří Pindos. Vyšplhat na ně zvládne i dítě, a přitom nabízí nepřekonatelný rozhled po okolí. A pokud stále ještě nebudete mít dost, projděte se 20 km dlouhým kaňonem Vikos. Jde o nejhlubší rokli na světě, nabízející impozantní pohled na masivní dolomitové stěny a celou řadu vzácných zvířat, na něž můžete při svých cestách narazit.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *