Relikviář svatého Maura v Bečově nad Teplou a bioferrata v Bečovské botanické zahradě

Město Bečov nad Teplou se nachází v CHKO Slavkovský les. Jeho okolí je hodně zalesněné, tudíž lákající k výletům do přírody. Kromě toho se ve městě nachází zámek a v něm druhá nejcennější česká movitá památka – relikviář svatého Maura. Není divu, že se díky němu významně zvýšila turistická návštěvnost. Co dalšího město nabízí k vidění?

Hrad a zámek Bečov na Teplou

Vznik Bečova na Teplou je spojen s existencí obchodní cesty z Plzně do Lokte. Počátky bečovského hradu, který v rozvoji města sehrál podstatnou roli, spadají do 14. století. Jeho současní návštěvníci mohou obdivovat zachovalost středověkého vzhledu a také četné autentické prvky – donjon, bergrift, kaplová věž s gotickou výmalbou, Pluhovské domy, konírny. Pozdně barokní zámek je pak z počátku 18. století. Jeho dominantou je osmiboká věž. Cenná je také zámecká zahrada s pozůstatky barokních úprav. Největší část se nachází v místě bývalého hradního příkopu a pivovaru.

Zámek a hrad Bečov nad Teplou. Foto: Pixabay

Hrad a zámek Bečov nad Teplou je přístupný od úterý do neděle v čase od 9 do 16 hodin. Návštěvníci mají k dispozici několik prohlídkových tras. Asi největší zájem bude o prohlídku relikviáře svatého Maura, za kterou zaplatíte 200 Kč za dospělého a 80 Kč za děti do 17 let. Dalším zajímavým prohlídkovým okruhem jsou zámecké interiéry, během kterého se prochází všemi podlažími barokního zámku.

Bečovská botanická zahrada bioferrata

Když už se budete nacházet v městě Bečov nad Teplou, tak kromě zámku a hradu si můžete prohlédnout i zdejší botanickou zahradu. Založena byla na počátku 20. století. Její celková rozloha je 9 hektarů. Za návštěvu zahrady se vybírá vstupné ve výši 80 Kč za dospělého a 60 Kč za děti, mládež a seniory, které je použito na obnovu a rozvoj Bečovské botanické zahrady.

Součástí zahrady je i první česká bioferrata na dvou skalách, kde se nachází pět tras různé obtížnosti. Vstup na ferratu je možný po zaplacení vstupného do botanické zahrady. Díky různým kombinacím tras tu klidně strávíte i půl dne.

Zdroj: becovskabotanicka.cz; zamek-becov.cz; https://www.viaferraty.cz/ferrata/bioferrata-becov-nad-teplou/

Zámek a hrad Bečov nad Teplou. Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.